Yoğun bakım hemşirelerinin bakım davranışlarının hastaların yoğun bakım deneyimleri ile ilişkisi
The relationship to the care behaviors of intensive care nurses with the intensive care experiences of patients
  1. Tez No: 595327
  2. Yazar: MERVE İŞCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma yoğun bakım hemşirelerinin bakım davranışlarının hastaların yoğun bakım deneyimleri ile ilişkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı tipteki bu çalışma 2017 yılının Nisan ve Haziran aylarında İstanbul'da özel bir sağlık grubu hastanesinin genel yoğun bakım ünitesinde 94 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri Demografik Veriler Formu, Yoğun Bakım Deneyim Ölçeği ve Bakım Davranışları Ölçeği - 24 formu ile toplanmıştır. Veriler NCSS 2007 programında analiz edilmiş, verilerin analizinde Student t-test, Oneway Anova, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi, Bonferroni test kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hastaların yarıdan fazlasının erkek (%62,8) ve %42,5'inin üniversite mezunu olduğu ve yaş ortalamasının %58,13±16,21 olduğu belirlenmiştir. Hastaların Yoğun Bakım Deneyim Ölçeği toplam puan ortalaması 62,73±6,65 olup, Bakım Davranışları Ölçeği - 24 toplam puan ortalaması ise 5,31±0,76 olarak saptanmıştır. Bakım Davranışları Ölçeği ile Yoğun Bakım Deneyim Ölçeği toplam puanları arasındaki ilişki ise olumlu yönde %31,5 düzeyinde anlamlı ilişki bulunmuştur. Bakım kalitesinin değerlendirilmesi için yoğun bakım deneyimlerinin düzenli olarak incelenmesi, bakım davranışlarının iyileşmesi için düzenli eğitim planlanması ve araştırmanın daha büyük örneklem grubunda tekrar edilmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
The Relationship to the Care Behaviors of Intensive Care Nurses with the Intensive Care Experiences of Patients This research was conducted to determine the relationship to the care behaviors of intensive care nurses with the intensive care experiences of patients. This descriptive study was conducted in April and June 2017 with 94 patients in the general intensive care unit of private health group hospital in Istanbul. The data of the research were collected by applying Demographic Data Form, Intensive Care Experience Scale and Caring Behaviors Inventory (CBI – 24) Form. The data were analyzed in NCSS 2007 program and Student t- test, Oneway Anova, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test, Benferroni test were used in the analysis of the data. It was determined that, more than half of the patients participating in the research were male (62.8 % ) and 42.5% were university graduates and the mean age was 58.13% - ± 16.21. The average score of the patients in the Intensive Care Experience Scale was 62,73±6,65 and the average scor of CBI – 24 was 5,31±0,76. The relationship between care behaviors scale and intensive care experience scale total scores was found to be positively correlated with 31.5 %. Improving the quality of care, conducting general care experiences on a regular basis, conducting regular training planning and research to improve care behaviors.