Gebelik döneminde görülen psikososyal değişikliklerin gebe, fetüs ve çocuklar üzerine olan etkisinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 59533
  2. Yazar: GÜLDALI AYBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEZİYET ARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Bu çalışma, Ankara İlin' de kent, köy ve gecekonduda yaşayan gebelerin hizmet aldığı altı doğum öncesi bakım hizmeti veren merkezde yapılmıştır. Bu çalışma gebeliği olumlu ve olumsuz etkileyen faktörleri ve bu faktörlerin, gebe kadın, fetüs ve varolan çocuklar üzerinde yaptığı etkiyi araştırmak ve elde edilen sonuçlar doğrultusunda Ana Çocuk Sağlığı Hizmetlerine psikososyal açıdan katkıda bulunmak amacıyla yapılan kesitsel bir araştırmadır. Daha önce yapılan çalışmalarda gebelik dönemindeki durumluk ve sürekli kaygı prevelansının % 6-29 olarak bulanması nedeni ile araştırma kapsamına 427 gebe dahil edilmiştir. Gebe kadınların sosyo demografik özellikleri ile ilgili bilgileri ek bir de sunulan bilgi formu ile, durumluk ve sürekli kaygı seviyeleri de ek iki de sunulan durumluk ve sürekli kaygı envanteri uygulanarak elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar şu şekilde özetlenebilir Araştırmaya katılan gebe kadınların yaş ortalaması 26.90 ± 5.29, eşlerinin yaş ortalaması ise 30.73 ± 6.08 olarak bulunmuştur. Araştırmaya katılan gebe kadınların gebelikle ilgili durumluk kaygı puan ortalaması 47.54± 0.53, genel yaşamlanyla ilgili sürekli kaygı puan ortalaması da 46.59 ± 0.43 olarak bulunmuştur. Yaş ilerledikçe gebelikle ilgili olumlu duygular azalmakta, çelişkili duygular artmaktadır. Ancak gebelerin hissettikleri bu duygular durumluk ve sürekli kaygı puanlarına yansımamıştır. Ekonomik durum iyileştikçe durumluk ve sürekli kaygı puanlan azalmakta olup, çalışma durumu da gebe kadınların durumluk ve sürekli kaygı puanlarına olumlu katkıda bulunmuştur. Dolayısıyla, çalışan kadınların durumluk ve sürekli kaygı puanlan daha düşük bulunmuştur. Gebe kadınların sosyal güvencesinin olması durumluk kaygı puanını etkilememiştir. Bu durumu ülkemizde ana-çocuk sağlığı ile ilgili koruyucu hizmetlerin ücretsiz olması ile açıklayabiliriz. Bunun yanısıra uygun koşullar sağlandığında gebeliğin kadının psikolojik durumuna olumlu etki yapabildiği de görülmektedir. Durumluk kaygının aksine, sosyal güvencenin olmaması sürekli kaygı puanını artırmaktadır. Eşlerin gebeliği istememesi durumluk ve sürekli kaygı puanını artırmaktadır. Eşlerin eğitim seviyesi yükseldikçe verdikleri sosyal destek artmakta ve gebenin durumluk ve sürekli kaygı puanı düşmektedir. ivGebelik, kürtaj ve çocuk sayısının artması, aile geçimsizliği, eşi tarafından fiziksel istismara uğrama, gebelik döneminde sigara içme durumu, gebelikten önce fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklarının olması, gebelikle ilgili şikayetlerin olması, gebelik döneminde yaşanan olumsuzluklar durumluk ve sürekli kaygı puanını artırmaktadır. Gebelik döneminde durumluk ve sürekli kaygı puanının yüksek olması annenin çocuklarına karşı gösterdiği ilgi düzeyini de etkilemektedir. Durumluk ve sürekli kaygı seviyesi yüksek olan gebeler, gebelik döneminde çocukları ile ya daha çok, ya da daha az ilgilenmekte ve çocuk istismarına neden olmaktadırlar. Durumluk ve sürekli kaygı puanı düşük olan gebelerin çocuklarda karşı gösterdikleri ilgi düzeyleri değişmemiştir. Gebelik döneminde durumluk ve sürekli kaygı puanı yüksek olan gebelerin çocuk terbiyesinde daha çok sözel ve fiziksel şiddet uyguladıkları gebelikte bu davranışlarını artırdıkları anlaşılmıştır. Çocuklarında huy değişikliği ve kıskanma durumu görülen gebelerin durumluk ve sürekli kaygı puanlan yüksek bulunmuştur. Gebe kadınların gebeliği döneminde varolan çocuklarında, huy değişikliği (% 26.5), kıskanma (% 35.8), çiş kaçırma (% 7.4), tırnak yeme (% 5.8), beslenme problemi ( % 5.0), konuşma bozukluğu ( % 3.1), okul başarısızlığı ( % 4.7) gibi psikolojik durumu ile ilgili önemli sağlık problemleri görülmüştür. Bu araştırmada, gebelik dönemlerinde verilen psikolojik danışmanlık hizmetlerinin durumluk ve sürekli kaygı puanlarını etkilemediği görülmektedir. Gebelik dönemindeki olumsuz koşulların gebe kadının durumluk ve sürekli kaygı puanını artırdığı, bu durumun gebe kadın, fetüs ve yaşayan çocukları olumsuz etkilediği sonucuna varılmıştır. Bu nedenle gebelik döneminde psikolojik danışmanlık hizmetlerine ağırlık verilmesi gerektiği anlaşılmıştır. Psikolojik danışmanlık hizmetlerinden gebe kadınla birlikte eşi ve yakın çevreside yararlanmalıdır. Gebe kadına eşi, diğer aile bireyleri, arkadaşları ve sağlık personeli tarafından sosyal destek sağlanmalıdır. Araştırmanın sonuçlan, yalnızca araştırma yapılan ildeki merkezlerle sınırlı olduğundan, sonuçlann ülkeye genellenebilmesi için gebelik, doğum ve doğum sonu bir yılı kapsayacak şekilde prospektif araştırmalar yapılmalıdır. Anahtar Kelimeler : Gebe, Gebelik, durumluk kaygı, sürekli kaygı, çocuk istisman, tırnak yeme, çiş kaçırma, konuşma bozukluğu, okul başansızlığı, kıskanma, huy değişikliği.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The data used for this study were derived from six centers providing pregnant women with prenatal care in Ankara. Objective Of The Study This cross-sectional study aimed to examine the risk factors affecting during pregnancy and the effects of these risk factors on pregnant woman, fetus and living children in order to improve the MCH care services. Materials And Methods As the prevalence rates of state and trait anxiety determined in early studies were 6% and 29% consecutively. The sample size for this study is determined as 427 pregnant women. The information on demographic structure of the pregnant women were derived from the attached questionnaire (Attachment-I) and the levels of the state and trait anxiety were estimated using an attached scale (Attachment-II). Results The study of young pregnant women (26.90 ± 5.29) than their husbands (30.73 ± 6.08). The state anxiety (relevant to pregnancy) score of the pregnant women was 47.54 ± 0.53 and trait anxiety (relevant to daily life) score was 46.59 ± 0.43. As the age of the pregnant women increase, positive feelings for pregnancy decreases. However, this finding was found to be of no effect on the state and trait anxiety scores of the study patients. The state and trait anxiety scores of the study of pregnant women decrease as the life standards get higher.“Working”was found to be a positive effect on the state and trait anxiety of the study. The scores of the working pregnant women found to be lower. Social insurance of the pregnant women was found to be no effect on the state anxiety scores of the study patients. This finding could be due to the fact that MCH services provided free in Turkey. Beyond this we knew that pregnancy could improve the psychological state of the pregnant women when adequate health care was provided. Having no social insurance increased the trait anxiety scores of the study patients. Pregnancies not wanted by the husbands increased state and trait anxiety scores of the study patients. As the husband gets higher education he provides the pregnant with great support and the state and trait anxiety scores of the study patients decrease. viThe number of the pregnancies, abortions and the number of the living children, irreconcilable differences, physical harassment by the husband, smoking during pregnancy, pre-existing physical and psychological problems, problems related to the pregnancy and experiencing difficulties during pregnancy were the risk factors increasing state and trait anxiety scores of the pregnant study patients. Higher the state and trait anxiety scores of the study patients less interest in living children. The pregnant women having higher state and trait anxiety scores lost their interest in living children and even ignored them. The pregnant women with higher state and trait anxiety scores were found to exercise more verbal and physical violence to their living children. The pregnant women whose children have changed their attitudes and shown jealousy behaviour found to have higher state and trait anxiety scores. Behavioural change in pregnant women's children was 26.5 %, jealousy 35.8% and enuresis 7.4%, biting nails 5.8%, nutritional disorders, 5.0%, speech disorders 3.1%, unsuccessful in school 4.7%. Psychological consultancy provided during pregnancy did not affect state and trait anxiety scores of the study patients. The negative factors related to the pregnancy seem not only to increase state and trait anxiety scores of the study patients but also affect pregnant women, fetus and the living children in a negative manner. For this reason it is advised to provide the woman with psychological consultancy during pregnancy. Moreover, her spouse and people close to her should also be provided with psychological consultancy and in turn they should give social support to the pregnant. Since this study was restricted to some centers in the provinces the results could not be generalised and a prospective study covering all the states pregnancy, delivery and post-partum is recommended. Key words : Pregnant, pregnancy, state anxiety, trait anxiety, child abuse, biting nails, enuresis, speech disorders, unsuccessful in school, jealousy, behavioural change. vn