Üniversite anaokullarına devam eden 5-6 yaş çocuklarının yaratıcılık düzeylerinin incelenmesi
İnvestigating the creative thinking levels of 5-6 year age group children attending preschods affliated with universities
- Tez No: 59534
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BERRİN AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu araştırma, Ankara ilinde Üniversitelere bağlı uygulama anaokullarma devam eden 5-6 yaş grubu çocukların yaratıcı düşünce düzeylerinin incelenmesi amacıyla planlanıp yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini iki Üniversitenin anaokuluna devam eden, 58 'i kız, 55 'i erkek olmak üzere toplam 113 çocuk oluşturmuştur. Araştırmaya alman çocukların 50'si 5 yaş, 63'ü 6 yaş grubu çocuklardır. Veri toplama aracı olarak Torrance Yaratıcı Şekil Testi uygulanmıştır. Toplanan verilerin istatistiksel analizinde iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, araştırmaya alınan 5-6 yaş çocuklarının Torrance Şekil Testinden aldıkları yaratıcı düşünce puanlarının ortalamalarının cinsiyete göre karşılaştırılmasında gruplararası fark anlamsız bulunmuştur (p>0.05). Araştırmaya alman çocukların Torrance Şekil Testinden aldıkları yaratıcı düşünce puanlarının ortalamaları yaş gruplarına göre karşılaştırıldığında, gruplar arasındaki fark anlamsız bulunmuştur (p>0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY This investigation/research has been planned and carried out with the purpose of investigating the creative thinking levels of 5-6 year age group children attending preschools affiliated with universities in the city of Ankara. The sample for this research is comprised of a total of 113 children attending preschools of two universities; of which 58 are girls and 55 are boys. 50 of the children in this group are in the 5 year old; and 63 are in the 6 year old age group. The Torrance Creative Shape Test was used as a means to cellect data. The significance of the difference between two averages test was used to analyze the statistical data that was collected. According to the findings obtained, when the averages of the creative thinking points that the 5-6 age children obtained in the Torrance Shape Test were compared according to sex; the difference between the groups was found to be not meaningful (p\0.05). When the creative thinking point averages of the children in this research from the Torrance Shape Test were compared according to age groups; the difference between the groups was found to be not meaningful (p\0.05). When the creative thinking points of the children were compared with the findings in the groups attending A and B preschools; the difference between the groups was found to be meaningful (p/0.05). The difference between the creative thinking points of the 5 year age group children in this research; attending the A and B preschool groups was found to be meaningful (p/0.05). The difference between the creative thinking points of the 6 year age group children in this research; attending the A and B preschool groups was found to be meaningful (p/0.05). Based on the data obtained, there is a need to establish appropriate environment, and guidance from the right persons to develop the creativeness of children. The children should be given chances to find different solutions to problems, to investigate and to realize the happenings surrounding them and to develop different assessments so that their creative capabilities may develop positively.