Cloning and characterization of L-glutamine amidohydrolase (EC 3.5.1.2; glutaminase)
L- glutamin amidohidrolazın (EC 3.5.1.2; glutaminaz) rekombinant üretimi ve karakterazasyonu
  1. Tez No: 595338
  2. Yazar: MOHAMMAD MUJAHED ANIS KHANFAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada E.coli de Bacillus subtilis'den alınan gen vasıtasıyla L- glutaminaz başarıyla klonlayıp üretilmiştir. Glutaminaz gıdalardaki tat artırımından saf kimyasal üretimine, analitik amaçlardan tıpta anti-tümör özeliklerine kadar geniş alanda kullanılan önemli bir terapötik enzimdir. Gelecekte anti kanser tedavisinde kullanılabilecek bir potansiyeline sahiptir ve bu alanda başarılı kullanımı için araştırmalar yapılmaktadır. Glutaminaz pek çok yasayan organizmada saflaştırılıp karakterize edilmiştir fakat klonlamasıyla ilgili çalışmaların azlığı bizi bu araştırmaya sevk etmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis we have successfully cloned L-glutaminase from Bacillus subtilis 168 genome and expressed in E.coli. Glutaminase is an important therapeutic enzyme that is used widely in many disciplines, ranging from flavor enhancement in food, manufacture of fine chemicals, analytic purposes, antitumor qualities in medicine, and more. Glutamianse holds great potential for future use as anti-cancer agent and research is being done for its successful employment in that field. Glutaminase has been purified and characterized in many living organisms but reports on its cloning are scarce which has prompted this research.