Orta yükseklikteki betonarme binaların doğal titreşim periyotlarının arazi çalışmaları ile belirlenmesi
Determining natural vibration periods of medium rise reinforced concrete buildings using field measurements
- Tez No: 595340
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Yapıların sismik etkiler altında nasıl davranış göstereceğinin bilinmesi için dinamik özelliklerinin belirlenmesi gerekir. Binalar statik hesap programlarında modellenerek belirli kabullere göre tasarlanmaktadır. Tasarım aşamasında hesap edilen dinamik özellikler ile bina yapımı tamamlandıktan sonra mevcut binanın dinamik özelliklerinin karşılaştırılması ve sonuçların irdelenmesi önemlidir. Bu tez çalışması kapsamında 15 adet orta yükseklik olarak tanımlayabileceğimiz 10 kat ve üzeri betonarme binanın bilgisayar modellemesi ile hesaplanan yapı periyodu ile arazi çalışmaları ile belirlenen hakim periyotlarının kıyaslaması yapılmıştır. Mevcut yapıların periyodunun belirlenmesinde binalardan alınan mikrotremor ölçümleri esas alınmıştır. Elde edilen verilere göre yapı periyodu, bina yüksekliği ve kat sayısı, rijitlik ilişkisi incelenmiştir. Yapılan çalışma tasarım aşamasında hesaplanan modal periyot ile yerinde ölçülen periyot arasında ciddi farkların olduğunu ortaya koymuştur. Bunun yanında yükseklik, kat sayısı, rijitlik ve dolgu duvar miktarı gibi parametrelerin periyodu tahmin etmede tek başlarına yeterli olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Determination of dynamic properties for buildings is important to estimate their seismic behaviour. Linear static analysis with specific assumptions is used for the building design. Comparison of the assumed dynamic properties and measured after the construction is very important. This study compares the assumed and measured in-situ predominant periods of existing 15 mid-rise reinforced concrete buildings having 10 and more storey. Microtremor records taken from the existing buildings were used for in-situ predominant period measurements. According to the data obtained and calculated periods, the relationships between building period, building height, number of floors and stiffness were examined. The study showed that there are significant differences between the calculated modal and the measured periods. Besides, it was observed that simple period estimation relations based on building height, number of storeys, stiffness and the amount infill walls were not sufficient alone to predict the building period.