Cotton value chain and upgrading strategies of cotton producers in the value chain: The case of Şanlıurfa
Pamuk değer zinciri ve pamuk üreticilerinin değer zincirinde yükseltme / iyileştirme stratejilerinin incelenmesi: Şanlıurfa örneği
- Tez No: 595353
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MELİH PINARCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Küresel ticaret ve üretim sistemlerindeki değişen dinamikler bu sistemlere entegre olmak isteyen bölgeler için yeni ve farklı gereksinimler teşkil etmektedir. Bölgesel kalkınma perspektifinden bakıldığında, bu küresel ticaret ve üretim sistemlerine entegre olmak bölge kalkınmacılarının ve politika yapıcıların önemli kalkınma hedefleri arasında yer alsa da bölgelerin kazanan veya kaybeden bölgeler arasında olmasında belirleyici faktör bu küresel sistemlere entegre olma biçimi ve şartlarıdır. Değer zinciri yaklaşımı bu bağlamda, küresel ticaretin güncel dinamiklerini anlamada ve katılan aktörlerin sistem içerisindeki pozisyonlarının iyileştirilmesinde faydalı bir araç olarak ön plana çıkmaktadır. Bu tezin amacı Şanlıurfa İli'ndeki pamuk değer zincirini araştırmaktır. Şanlıurfa, GAP Bölgesi ve Türkiye'nin en büyük pamuk üreticisi olmasına rağmen, pamuk değer zinciri bölgenin ve bölgedeki gelişmiş tekstil sektörünün rekabet gücünü olumsuz etkileyen pek çok probleme sahiptir. Çalışmanın hedefi öncelikle pamuk değer zincirinin problem ve potansiyellerini, daha sonra da değer zincirinin tarımsal üretim aşamasında gerçekleşen iyileştirme/yükseltme (upgrading) stratejilerini ve pamuk üreticilerinin bu stratejiler karşısındaki tutumlarını, pozisyonlarını ve karar verme mekanizmalarını etkileyen faktörleri araştırmaktır. Özellikle iyileştirme/yükseltme stratejilerine konsantre olunmasının sebebi bölgedeki değer yaratma ve yaratılan değer artışının bu stratejiler aracılığıyla sağlanmasıdır. Değer zinciri yaklaşımı aynı zamanda ildeki tarımsal üreticilerin küresel pamuk değer zincirine eklemlenme biçimlerinin ve şartlarının iyileştirilmesi ve daha sürdürülebilir bir ekonomik ve bölgesel kalkınma sağlaması açısından da önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Shifting patterns in global trade and production systems bring different new implications for the regions who want to integrate into it. From the perspective of regional development, engaging with these global trade and production networks became one of the major concerns of developers and policy makers; however, the terms and conditions of the engagement determine whether the region gains or loses because of this integration. Value chains approach, in this respect, come into prominence as a useful framework to understand the recent dynamics of global trade and provides valuable tools for enhancing the position of actors participating into these global trade networks. The thesis investigates cotton value chain in Şanlıurfa. Even though Şanlıurfa is the greatest cotton supplier of the GAP Region and Turkey, there are several problems associated with cotton value chain affecting the competitiveness of the region and textiles sector. The study aims to identify problems and opportunities of the cotton value chain and further examines upgrading strategies taking place in cotton production. It also aims to explore positions and attitudes of farmers towards upgrading, and factors affecting their upgrading decisions. Particular attention is paid to“upgrading”activities because regional value creation or value increase are usually achieved through upgrading strategies. Upgrading is also important in terms of promoting appropriate strategies to improve the ways and terms that agricultural producers are integrated into the global cotton value chain and enhancing their position in this integration in order to promote more sustainable economic and regional development.