Fabrication and characterization of PEDOT:PSS hole transport layers for silicon solar cells
Silisyum güneş hücreleri için PEDOT:PSS delik geçirgen tabakaların üretimi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 595352
  2. Yazar: DENİZ TÜRKAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK YERCİ, PROF. DR. RAŞİT TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Physics and Physics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Hetero-eklem silisyum güneş hücreleri son zamanlardaki rekor yükseklikte verim değerlerinin gösterilmesiyle birlikte ilgi çekmektedir, ancak bu yüksek performanslı hücreler büyük oranda sağlığa zararlı kimyasallar kullanarak, yüksek ısıl işlemlerinden geçerek ve vakum ortamında gerçekleştirilmektedir. Düşük ısı bütçesi, sağlığa zararlı olmayan kimyasal içeriği ve fiziksel ve elektriksel özelliklerinin geniş bir aralıkta ayarlanabilmesi PEDOT:PSS tabakalarını düşük fiyatlı hetero-eklem silisyum güneş hücreleri için umut vadeden bir aday yapmaktadır. Bu tez kapsamında, p-tipi silisyum [(p)Si] üzerine kaplanan PEDOT:PSS takabalarının üretim koşullarının ve kimyasal bileşendeki değişikliklerin elektriksel performansa etkileri incelenmiştir. Elektrik performans kontak direnci ve pasivasyonu açısından farklı test yapılari kullanarak incelenmiştir. (p)Si/PEDOT:PSS arayüzünün kontak direncinin ölçülmesi için metal kaplaması ve benzetim gerektirmeyen bir prosedür sunulmaktadır. Bu karakterizasyon yönemlerine dayanan bir optimizasyon sürecinin sonunda 0.3 $\Omega$.cm$^2$'den küçük bir kontak direnci ve yaklaşık 200 fA/cm$^2$ değerinde kontak satürasyon akım yoğunluğu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Heterojunction silicon solar cells have gained considerable interest in recent years with the demonstration of record-high device performances. However, these devices are typically based on inorganic layers fabricated at high temperatures under vacuum environment, using toxic precursors. The low temperature budget, non-toxic chemical contents, and wide range of adjustability in physical and electrical properties make poly(3,4-ethylenedioxythiophene):poly(styrenesulfonate) (PEDOT:PSS) a promising candidate as an organic hole-transport layer (HTL) for low-cost silicon solar cells. In this thesis, effects of process conditions and chemical additives on the electrical performance of PEDOT:PSS layers on p-type silicon [(p)Si] are analyzed. Electrical performance is assessed in terms of contact resistivity and contact saturation current density. A rapid measurement procedure is proposed and utilized to extract contact resistivity of (p)Si/PEDOT:PSS interface, without the necessity for metal deposition or numerical simulations. Ultimately, contact resistivities smaller than 0.3 $\Omega$.cm$^2$, and contact saturation current densities near 200 fA/cm$^2$ are demonstrated.