İzmir ilinde yayılış gösteren Euphorbia L. subgen Esula Pers. sect. Paralias Dumart. subsect. Myrsiniteae Lam. Alt seksiyonu altında yer alan Euphorbia anacampseros Boiss. var. tmolea M.S. Khan ve Euphorbia myrsinites L. taksonlarının morfolojik ve karşılaştırmalı anatomik yönden araştırılması
Investigation of the anatomical and morphological comparison of the Euphorbia anacompseros Boiss. var. tmolea M.S. Khan and Euphorbia myrsinites L. plant in the sub-section of Euphorbia subgen. Esula Pers. sect. Paralias Dumart. Myrsiniteae Lam. plant which distributes in Izmir province.
  1. Tez No: 595354
  2. Yazar: HÜSEYİN YAMAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN EŞİZ DEREBOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada "İzmir ilinde yayılış gösteren Euphorbia L. subgen Esula Pers. sect. Paralias Dumart. subsect. Myrsiniteae Lam. Alt seksiyonu altında yer alan Euphorbia anacampseros Boiss. var. tmolea M.S. Khan ve Euphorbia myrsinites L. taksonlarının morfolojik ve karşılaştırmalı anatomik yönden araştırılması gerçekleştirilmiştir. Anatomik incelemelerde kökte korteks kalınlığının, floem kalınlığının, ksilem kalınlığının ve salgı kanalı alanının Euphorbia myrsinites L. de daha fazla olduğu görülmüştür. Euphorbia anacampseros Boiss. var. tmolea M.S. Khan nın yaprak tipinin bifasiyal, Euphorbia myrsinites L. in ise ekvifasiyal tipte olduğu belirlenmiştir. Her iki taksonda da amfistomatik yapraklar bulunduğu ve anomositik tip stoma oduğu gözlemlenmiştir. Euphorbia myrsinites L in yaprak epidermis hücrelerinin papilloz yapıda olduğu görülmüştür. Çalışmalarımız sonucunda, incelenen taksonlar arasında morfolojik ve anatomik farklılıklar olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, there is a research of morphology and comparative anatomy between Euphorbia anacompseros BOISS. var. tmolea M.S. Khan and Euphorbia myrsinites L. plant in the sub-section of Euphorbia subgen. Esula Pers. sect. Paralıas Dumart. Myrsiniteae Lam. plant which distributes in İzmir province. According to anatomical results, E. myrsinites L. has thicker cortex, phloem, xylem layer and larger secretory canal areas. It was found that E. anacamseros Boiss. var. tmolea M.S. Khan has bifacial leaf type where as E. myrsinites L. ekvifacial type. However amphistomatic leaves and anomositic stomata were found in both taxa. Also, E. myrsinites L. has papillosa type of cells in leaf. Results of our research it is determined that there is morphological and anatomical differences between investigated taxa.