Optimization of nanoparticle arrays to design efficient couplers for plasmonic nanowire networks
Plazmonik nanotel iletim ağlarında kullanılabilecek etkin bağlaştırıcı tasarımları için nanoparçacık dizisi optimizasyonları
  1. Tez No: 595367
  2. Yazar: AŞKIN ALTINOKLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR SALİH ERGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu tezde, karmaşık yapılardaki plazmonik nanotel iletim ağlarında bulunan nano-optik bağlantıların iyileştirilmesinde kullanılabilecek verimli bağlaştırıcıların tasarım ve optimizasyonları için özgün bir optimizasyon stratejisi sunulmuştur. Farklı tiplerdeki ve uzunluklardaki nanotel iletim hatlarının çeşitli şekillerde bağlandığı durumlar ele alınmıştır. Optimizasyon mekanizması, plazmonik özellikteki elektromanyetik problemlerin etkin ve doğru bir biçimde çözülmesi için özel olarak geliştirilen, yüzey integral denklemleri ve çok seviyeli hızlı çokkutup yöntemine (ÇSHÇY) dayanan bir tam-dalga çözücüsü ile genetik algoritmalara dayalı bir keşifsel optimizasyon metodunun birleştirilmesi sonucu elde edilmiştir. Bükümlü ve düz nanoteller gibi farklı durumlar için elde edilen etkin bağlaştırıcı tasarımları, farklı tiplerdeki nanotelleri ve optimize edilmiş bağlaştırıcıları içeren daha büyük ve karmaşık nano-optik sistemlerin ve ağların oluşturulmasında kullanılmıştır. Farklı durumlar için tasarlanmış olan bağlaştırıcıların beraber aynı nanotel iletim ağlarında kullanılmaları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bağlaştırıcıların sağladığı performanslar, literatürde bilinen klasik metotlar ile karşılaştırmaları da içerecek biçimde farklı açılardan detaylı bir şekilde incelenmiştir. Çalışma kapsamında, nanotel sistemlerinde optik iletimin artırılmasını sağlayan etkin bağlaştırıcı tasarımlarının ortaya konmasının yanı sıra, tasarlanan bağlaştırıcıların karmaşık nanotel iletim ağları ve nano-optik linklerin oluşturulmasında etkin olarak kullanımları doğrultusunda izlenmesi gereken kurallar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a novel optimization strategy for design and optimization of efficient couplers to improve nano-optical links in complex plasmonic nanowire networks is presented. Various cases involving alternative combinations of nanowire transmission lines with different types and lengths are considered. As the optimization environment, a full-wave solver based on surface integral equations and the multilevel fast multipole algorithm (MLFMA) developed for efficient and accurate solutions of plasmonic problems is integrated with a heuristic optimization method based on genetic algorithms. Efficient designs of nano-couplers for different isolated scenarios involving bent and straight nanowires are obtained to build large nano-optical systems and networks involving nanowires and optimized nano-couplers. Usage of multiple couplers and their integration on the same transmission line are studied in detail. The performances of the designed couplers are examined in many aspects, including comparisons with the classical approaches known in the literature. In addition to the design of effective nano-couplers to improve optical transmission via nanowire systems, several guidelines and conclusions are provided for the efficient usage of the designed nano-couplers while constructing complex nanowire networks and nano-optical links.