Recycling of waste NdFeB magnets for recovery of rare earth elements by combining pyro- and hydrometallurgy
Piro/hidrometalurjik tekniklerle nadir toprak elementlerinin atık NdFeB mıknatıslardan geri kazanımı
- Tez No: 903743
- Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHATTİN GÜRMEN, PROF. DR. KARL BERNHARD FRİEDRİCH
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
21. yüzyılda teknolojinin geldiği noktada, yüksek verim ve performans gösteren elektronik cihazlar, yenilenebilir enerji sistemleri, manyetik görüntüleme cihazları gibi yeni nesil teknoloji ürünleri küresel ölçekte ekonomik kalkınma ve gelişmenin birincil kaynağı olmuştur. Söz konusu uygulama alanlarında nadir toprak elementleri (NTE) geniş kullanım alanına sahip olup, bu yeni nesil teknolojinin temelini oluşturmaktadırlar. NTE' lerine artan talep ve beraberinde gelen tedarik riski nedeniyle NTE 'leri Avrupa birliği komisyonun düzenli olarak yayınladığı kritik metaller listesinde yer almaktadırlar. Avrupa Birliği Komisyonu tarafında ilk olarak 2011 ve güncel olarak 2020 yıllarında yayınlanan rapora göre NTE' leri kritik elementler içerisinden tedarik riski en yüksek olanlardır. NTE' lerinin sahip olduğu kritik önem, hammaddenin sürdürülebilirliğinin sağlanması konusundaki çalışmaları artışını da beraberinde getirmiştir. Çin Hükümeti, büyük oranda NTE' leri rezervlerine sahip olup, NTE' lerini ihraç ederken kota uygulamakta ve NTE fiyatlarında ciddi artışlar yapmaktadır. NTE'lerinin en geniş kullanım alanlarından birisi NdFeB mıknatıslarıdır. NdFeB mıknatısları ise hard disklerde, otomotiv uygulamalarında, motorlarda, hoparlörlerde, klimalarda elektronik cihazlarda, elektrikli bisikletler ve rüzgâr tribünleri gibi çok çeşitli ve yüksek teknoloji ürünlerinde kullanılmaktadır. Ayrıca, günümüz teknolojilerinde performans ve maliyet açısından NdFeB mıknatısların yerini alabilecek alternatif bir mıknatıs türü henüz geliştirilememiştir. Bu nedenle; kullanım ömrü tamamlanmış veya proses hatası nedeniyle hurdaya ayrılan NdFeB mıknatıslarının geri dönüşümü, hammadde temini sorununun çözümünde en etkili alternatifi oluşturmaktadır. NTE' lerinin NdFeB magnetlerinden geri kazanımı konusunda hidrometalurjik ve pirometalurjik yöntemlerin kombinasyonunu araştıran birçok çalışma söz konusudur. Yapılan çalışmalarda ise, NdFeB magnetleri organik ve inorganik asitlerle liç işlemine tabi tutulup sonraki saflaştırma adımlarına geçilmektedir. Organik asitlerle liç işlemine tabi tutulan magnetlerden sonra genellikle solvent ekstraksiyon yöntemi önerilirken, inorganik asit ile liç işlemi yapılan proseslerde saflaştırma adımlarında hem çöktürme prosesleri hem de solvent ekstraksiyon prosesi ile son ürüne gidilmektedir. NdFeB magnetlerinden hareketle NTE oksit üretimi konusunda farklı liç ajanları ile çalışılmış olup, demir ve NTE çöktürme çalışmalarında çeşitli çöktürme ajanları kullanılmıştır. Ancak, gerçekleştirilen çalışmalarda birçok aşama ile yüksek saflıkta ürüne gidilebilmesi ve bu adımlarda yüksek oranlarda NTE'lerinin kaybı söz konusudur. Ayrıca bu adımlarda yüksek miktarlarda kimyasal ajan kullanılmaktadır. Çöktürme ajanı olarak kullanılan ürünler son üründe safsızlıklara neden olmakla birlikte, çöktürme ajanlarınında proses sonrası geri kazanımın yapılması gerekmektedir. Diğer taraftan geleneksel çöktürme aşamasında teorik olarak selektif şekilde yapılmaya çalışılsa da sistemdeki diğer metallerinde çökmesi söz konusudur. NdFeB magnetleri %65 oranında demir içermektedir, demir çöktürme aşamasında sistemden uzaklaştırılırken ancak birkaç adımda gerçekleştirilmektedir ve bu aşamalarda yüksek oranda NTE'lerinin kaybı söz konusudur. Tez çalışması kapsamında ilk olarak yüksek saflıkta NTE oksit üretimine yönelik prosesler geliştirilmiştir. NTE oksit üretimine yönelik olarak literatürde yapılan çalışmalarda, NdFeB mıknatısının yaklaşık olarak %65'ini oluşturan demir sistemden uzaklaştırıldıktan sonra NTE oksitleri oksalat çöktürme, çift tuz çöktürme ya da hidroksit çöktürme yöntemleri ile üretilmektedir. Ancak oksalat çöktürme yönteminde oksalik asitin pahalı olması sebebiyle endüstride uygulanabilmesi ekonomik değildir. Diğer taraftan çift tuz çöktürme yönteminde ise demir de NTE' leri ile birlikte çökmekte ayrıca sodyum hidroksit, kalsiyum karbonat, sodyum sülfat gibi kullanılan çöktürme ajanları sisteme empüriterin gelmesine sebep olmakta ve yüksek saflıkta son ürün üretiminde engel teşkil etmektedir. Bu sorunlara çözüm bulmak adına bu tez çalışmasının ilk akış şemasında yüksek saflıkta NTE oksit üretimine yönelik olarak çözelti yanma sentezi ve ultrasonik sprey piroliz yöntemi önerilmiştir. Önerilen prosesin ilk aşamasında nitrik asit ile kavurma işlemi yapılan mıknatıs tozlarına, ultrasonik destekli liç işlemi uygulanmış ve sonrasında çözelti yanma sentezi ve ultrasonik sprey piroliz yöntemi ile yüksek saflıkta NTE oksitleri üretilmiştir. Su liçi ultrason destekli olarak yapılarak liç süreleri bir dakika gibi kısa sürelere indirilmiş be %98 saflıkta NTE'leri liç çözeltisinde elde edilmiştir. Ultrason destekli liç işlemi Taguchi deneysel tasarımı ile tasarlanmış ve optimizasyon çalışmaları istatistik analiz yöntemleri ile gerçekleştirilmiştir. Bu adımdan sonra geleneksel çöktürme yöntemlerine alternatif olarak ultrasonik sprey piroliz tekniği ve çözelti yanma sentezi ile NTE oksitleri tek aşamalı olarak üretilmiştir. İlk aşamada nitrik asit ile kavurma işlemi yapıldığı için onu takip eden su liçi aşamasında nitrat kökü de NTE'leri ile birlikte çözeltiye geçmiştir. Elde edilen çözelti ise NTE oksit üretiminde kullanılmıştır. Çözeltide bulunan nitrat kökü çözelti yanma işlemi esnasında oksidant olarak görev görmüş ve yakıt ile birlikte reaksiyona girerek yanma işlemi gerçekleşip toz üretilebilmiştir. Diğer taraftan çözelti yanma sentezi ile üretilen tozların ise porozlu bir yapıda olduğu gözlemlenmiştir, poroz miktarının yakıt miktarı ile doğrudan ilintili olduğu görülmüştür. Önerilen diğer bir NTE oksit üretim prosesi ultrasonik sprey piroliz yöntemidir. Bu yöntemde NTE oksitleri su liçi aşamasından sonra yüksek saflıkta üretilmiştir. Üretilen tozların ile küresel morfolojide olduğu gözlemlenmiştir ve proses parametrelerine dayalı olarak istenilen büyüklükte ve partikül boyut dağılımda tozların üretimi mümkündür. Tez çalışması kapsamında önerilen ikinci prosesde NdFeB mıknatısları oksidatif liç koşulları araştırılmış olup, oksidatif liç aşamasında sistemden yüksek oranda demir uzaklaştırılmıştır. Sonraki aşamada ise sistemdeki demir herhangi bir çöktürme ajanı kullanılmadan sıcaklık ve basınç altında otoklavda çöktürülerek sistemden uzaklaştırılması sağlanmıştır. NdFeB magnet tozlarının inorganik asitler ile direkt liç aşamasında, demir iyonları liç çözeltisinde Fe2+ olarak geçmektedir ve Fe2+, nadir toprak elementleri ile aynı pH seviyelerinde çökme davranışı sergilemektedir. Ancak, Fe2+ oksitlenerek Fe3+ durumunda çözeltiye geçtiğinde, NTE'leri selektif olarak çöktürülebilmektedir. Bunun için literatür çalışmalarında çeşitli oksitleyici ajanlar kullanılmaktadır fakat bu oksitleyici ajanlar ile demir iyonlarının, Fe3+ durumunda liç çözeltisinde bulunması düşük pH seviyelerinde stabil değildir. Ayrıca bazı oksitleyici ajanlar sistemde empüriteye sebep olmaktadır. Bu durumda, yüksek saflıkta NTE oksitlerinin üretilmesinde bir engel teşkil etmektedir. Diğer taraftan demirin çöktürülmesi aşamasında yüksek miktarlarda çöktürme ajanları kullanılmakta olup, demir çöktürme adımında yüksek miktarlarda NTE'lerinin kaybı da söz konusu olmaktadır. Ayrıca çöktürme ajanı olarak kullanılan sodyum hidroksit, potasyum hidroksit, kalsiyum karbonat, sodyum sülfat vb. gibi ajanlar çözeltide empüritelere sebep olarak yüksek saflıkta NTE oksit üretilmesine engel olmaktadır. Bu sıkıntılar göz önüne alınarak, tez kapsamında önerilen ikinci akış şemasında ise, demir iyonları için yüksek verimli bir oksidatif liç stratejisi geliştirilmiştir. Oksidatif liç işlemi aşamasında nitrik asit tercih edilmiş olup, nitrik asit liç proses parametreleri, oksidatif ortam oluşabilecek şekilde tasarlanmıştır. Oksidatif liç işlemi esnasında herhangi bir ajan kullanılmadan, demir in-situ olarak hidrolize uğrayıp FeO(OH) oluşumu gözlenmiştir. Liç işlemi esnasında FeO(OH) oluşumu in-situ hidroliz ile oluşması demirin liç aşamasında yüksek oranda sistemden eliminasyonunu sağlamıştır. Oluşan hidroliz ürünü liç artığı olarak sistemden uzaklaştırılmış ve bir miktar demirin de çözeltiye Fe3+ olarak geçmesi sağlanmıştır. Demirin sistemde Fe3+ olarak bulunması avantaj sağlayıp, direkt olarak demirin sistemden selektif olarak çöktürülmesi uygun bir ortam sağlamıştır. Demir hidrolizin gerçekleştiği liç işlemi esnasında NTE'lerinin fiziksel olarak demir iyonları ile çökmesini minimuma indirmek için partikül sürüsü optimizasyonu (PSO) metodu ile, NTE'lerinin maksimum, demirin ise minimum olduğu deneysel koşullar tanımlanmıştır. Liç işlemi aşamasında bir miktar demirin çözeltiye geçtiği gözlemlenmiştir ve ardından çözeltiye geçen demir çöktürme ajanı kullanılmadan basınç ve sıcaklık altında hematit olarak çöktürülmüştür. Bu aşamada ise yine NTE'leri kayıplarını en aza indirebilmek adına optimizasyon çalışmaları ve istatistik analizleri gerçekleştirilmiştir. En son adımda ise %98.5 saflıkta NTE liç çözeltisi elde edilmiştir. Bu prosesde oksidatif liçe izin veren aşamasında nitrik asitin tercih edilmesi, NTE oksit üretiminin çözelti yanma sentezinin gerçekleştirebilmesi için önem teşkil etmektedir. Tez kapsamında önerilen üçüncü proses akış şemasında ise, NdFeB magnet tozlarının yüksek sıcaklıklardaki oksidasyonu, selektif liç çalışmaları ve kinetiği ve demirin basınç ve sıcaklık altında otoklavda çöktürme adımları araştırılmıştır. Nitrik asit ile selektif liç aşamasından önce magnet tozları kül fırında 900 oC' de oksitlenmiştir. Oksitlenme aşamasından sonra yapıda Fe2O3 ve NdFeO3 fazları gözlemlenmiştir. Selektif liç proses parametreleri deneysel tasarım yöntemleri ile belirlenerek optimum proses parametreleri istatistik analizler de kullanılarak karar verilmiştir. Ayrıca liç kinetiği çalışmaları gerçekleştirilmiş olup, prosesin küçülen çekirdek modelinde (shrinking core model) olduğu görülmüştür. Yine liç işleminden sonra bir miktar demirin çözeltiye geçtiği görülmüştür. Liç çözeltisinin pH' ının çok düşük olması sebebiyle, otoklavda direkt olarak demir çöktürme işlemine engel teşkil etmiştir. Bu sebeple, 0 olarak ölçülen pH seviyeleri son üründe herhangi bir empüriteye sebep olmayacak olan amonyak kullanılarak bir seviyelerine kadar çekilmiştir. Minimum miktarda çöktürücü ajan kullanılarak ve NTE'lerini çöktürme aşamasında kaybını en aza indirecek şekilde demir basınç ve sıcaklık altında başarı ile çöktürülmüştür. Demir çöktürme adımları deneysel tasarım yöntemleri ile optimize edilmiştir. Bu prosesinde nihai adımında ise %95.5 saflıkta NTE'leri liç çözeltisinde elde edilmiştir. Yine bu adımda nitrik asitin selektif liç ajanı olarak tercih edilmesi, NTE oksitlerinin çözelti yanma sentezi ile üretimi aşamasında büyük bir avantaj sağlamıştır. Tezin son aşamasında ise önerilen proses akış şemalarının birbirlerine göre çevresel kaygılar göz önüne alınarak da avantajları ve dezavantajları sunulmuş ve tartışılmıştır
Özet (Çeviri)
In the 21st century, products based on new technologies such as electronic devices, renewable energy systems, and magnetic imaging devices have become the primary source of economic development on a global scale. Rare earth elements (REEs) and permanent magnets are widely used in technological products and applications and form the basis for the new generation technology. REEs were added to the list of critical metals due to their increased demand and the associated supply risk. According to the report first published by the European Union Commission in 2011 and most recently in 2020, REEs are the ones with the highest supply risk among critical elements. The critical importance of REEs has brought about an increase in their efforts to ensure the sustainability of raw materials. China has REEs reserves, however, quotas are applied there which significantly increases the export prices of REEs. One of the most common uses of REEs is NdFeB magnets, which are used in a wide variety of high-tech products such as hard disks, automotive applications, motors, speakers, air conditioners, electronic devices, electric bicycles and wind turbines. Furthermore, an alternative product that can replace NdFeB magnets in today's technologies in terms of performance and cost has not been developed yet. Therefore, the recycling of NdFeB magnets, whose service life is completed or which are scrapped due to a process error, is the most effective alternative for the solution of the supply problem of their raw materials. Although many studies investigated the combination of hydrometallurgical and pyrometallurgical methods, there still remain some processing problems such as a multiple-stage process for high purity products, the use of high amounts of chemical agents for conventional precipitation and oxidation of iron, loss of high amounts of REEs during extraction. Moreover, RE oxides are produced by oxalate precipitation, double salt precipitation or hydroxide precipitation methods after the iron is removed from the system. However, oxalate precipitation of REEs is not feasible economically. On the other hand, in the double salt precipitation method, the iron also precipitates with REEs, and the precipitation agents used such as sodium hydroxide, calcium carbonate, and sodium sulfate cause the impurity to come into the system and constitute an obstacle to the production of high purity products. Hence, in this dissertation, three flowsheets are proposed for unraveling the abovementioned problems with novel processing methods. In the first flowsheet entitled“Recycling of NdFeB Magnets Employing Acid Baking and Ultrasonic-Assisted Leaching followed by Production of RE oxides”a combination of acid baking, ultrasonic-assisted water leaching and production of RE oxides are investigated. Firstly, acid baking is performed to decompose the NdFeB magnet with the aim of increasing the extraction efficiency for REEs. Afterwards, the heat treatment temperature is specified based on the thermal decomposition temperature of rare earth nitrate and iron nitrate. The calcination temperature of the treated powders is defined as 200 °C which provides the formation of hematite. This allows the selective water leaching process of REEs by removing hematite from the leach liquor as solid waste. To remove iron from the leach liquor, ultrasonic-assisted water leaching experiments are conducted based on Taguchi experimental design. In this step, ultrasonic homogenizer is preferred to shorten the leaching time. Statistical analysis is performed to specify the most important experimental parameters. The validation experiment is performed under the specified conditions. At the end of this step, high leaching efficiency and REEs with high purity in the leaching liquor are achieved. Afterwards, RE oxides are produced from the leach liquor obtained by the validation experiments by solution combustion and ultrasonic spray pyrolysis (USP) methods. In the production of rare earth elements oxide (RE oxides) by solution combustion, the leach liquor obtained by ultrasonic- assisted water leaching is used directly. Citric acid and acetic acid are chosen as fuels in combustion process. To reveal the effect of the type and amount of fuels, stoichiometric (φ = 1), fuel lean (φ < 1) and fuel rich (φ > 1) conditions are specified. The specified amount of fuels is added to leach liquor and these solutions are heated at 90 °C until the evaporation of all water was complete. The gel formation is observed in the beaker. After that, to determine the physical and chemical conversion of the dry gel, Thermogravimetry/Differential Thermal Analysis (DTA-TG) analysis of the gel is conducted between room temperature and 900 °C. In line with these conversions, the combustion temperature of the gel is estimated and calcination temperature is determined as 600 °C, 700 °C and 800 °C. Moreover, with the aim of determining the morphology and the structural phase of RE oxides, characterization studies are conducted by X-ray diffraction anaylsis (XRD) and scanning electron microsopy (SEM) analyses. In the production of RE oxides via USP method, the leach liquor obtained by ultrasonic-assisted water leaching is used directly. This part aims at investigating the conditions required to produce RE oxides via USP method. The production of RE oxides from NdFeB magnets via USP method is investigated between 700 °C and 1000 °C. RE oxides powders are characterized by XRD. Morphological properties of RE oxides are revealed by SEM. To obtain the size and particle size distribution of RE oxides, a search algorithm based on an image-processing technique is executed in MATLAB. USP and solution combustion are proposed as an innovative step to the combination of conventional precipitation and thermal decomposition. RE oxides nanoparticles have attracted attention, particularly neodymium oxide (Nd2O3) have attracted interest for a large variety of applications such as UV absorbent, protective coating, catalysts, glass-polishing materials, and luminescent materials because of their unique optical, chemical, and electronic properties. The properties and uses of the material depend on their shape and size. Therefore, many researchers have investigated the manipulation of shape and size of the particles. Since spherical particles have some advantages in optical and electronic applications, spherical RE oxides synthesized via USP method in this doctoral dissertation are proposed for use in luminescent materials and UV absorbent. RE oxides with porous morphology produced via solution combustion in this dissertation are proposed for use in especially catalysts and magnet applications. Some amount of carbon was observed in the powders produced by the solution combustion because of fuels. Particles with porous morphology and carbon improve the catalytic properties of oxides. Moreover, REEs are produced from RE oxides by molten salt electrolysis. Carbon might provide a reductant atmosphere for the production of REEs by molten salt electrolysis. In the second flowsheet entitled“Recycling of NdFeB Magnets Employing Oxidative Direct Leaching and Iron Precipitation in an Autoclave”, a combination of the oxidative direct leaching process and iron precipitation in an autoclave is investigated in detail. During the oxidative direct leaching, iron minimization through in-situ hydrolysis is achieved. Iron are removed from the system as FeO(OH), this leach residue allows the selective leaching of REEs. The influence of the experimental parameters in the hydrolysis of Fe3+ in a nitric acid medium on the formation of FeO(OH) is examined in detail. The effects of the solid/liquid (S/L) ratio, nitric acid concentration, process temperature and stirring speed on the extraction of metals are analyzed by the Analysis of variance (ANOVA) analysis based on Taguchi's orthogonal array. Within the scope of this flowsheet, to achieve the maximum REEs extraction and minimum Fe extraction, particle swarm optimization is computed using the equation obtained by regression analysis. According to the particle swarm optimization algorithm, maximum REEs extraction and minimum iron extraction are achieved. In the second stage of this flowsheet, iron removal process is performed in an autoclave. The effect of the experimental parameters in the hydrolysis of Fe3+ in a nitric acid medium on the for