Dermatophagoides Pteronyssinus'a duyarlı astım ve rinitli çocuklarda üç farklı tip immünoterapi materyalinin karşılaştırılması -Plasebo kontrollü bir prospektif çalışma-
  1. Tez No: 59544
  2. Yazar: DERYA UFUK ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVAL KENDİRLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Dermatophagoides Pteronyssinus allerjik astım ve yıl boyu süren rinite yol açan en önemli allerjendir. Allerjenden sakınma ve farmakolojik tedaviyle yanıt vermeyen hastalarda İT etkili ve güvenlidir. İT'nin başarısı hem uygun hasta ve allerjen seçimine hemde düzenli takibe bağlıdır. Bu "çalışmada Der Pl'e bağlı astım ve/veya riniti olan 34 çocuk hastaya üç farklı cins İT materyali uygulandı. Grup I 10 hasta(Alutart-aluminyumlu), grup II 10 hasta (APSI Retard- kalsiyumlu), grup III 9 hasta(Greer-aköz) ve grup IV (plasebo) grubu 5 hastadan oluşmuştu. Altıncı ayda ve 2. yıldaki klinik değerlendirmeleri semptom skorlarıyla, invivo allerjen provokasyon testleri (DDT,BPT,KPT) ve invitro immünolojik parametreleri (spIgE,spIgG4) plaseboyla karşılaştırmalı olarak değerlendirildi. Gruplar yaş, cins, total IgE, phadiatop pozitifliği ve hastalık süreleri bakımından aynı özelliklere sahipti. İdame doza ulaşma süresi grup I'de 15.40±0.69, grup H'de 18.2±4.0, grup IH'te ise 108±33 hafta idi. Hem grup I ve II arasında (p 0.05). Grup I ve II ile III arasında fark vardı (P0.05). SS'larmda İT öncesine göre 6. ay da ve 6. aya göre 2.yıl sonunda anlamlı fark vardı (P0.05). DDT ile tolere edilen doz İT öncesine göre belirgin olarak arttı (P0.05). Grup II ve IIFün değerleri 51plasebodan farklıydı(P < 0. 05). SpIgE ile SS, SpIgE ile spIgG4, DDT ile BPT arasında korelasyon anlamlı bulunamadı. DDT ile tolere edilen dozdaki artış ile spIgG4 artışı arasında anlamlı pozitif korelesyon saptandı (r=0.33, P=0.046). SS'larında azalma ile spIgG4 artış arasında anlamlı pozitif korelasyon saptandı (r= -0.42, p=0.012). Sonuç olarak Der Pl'e duyarlı astım ve nezleli çocuklarda İT etkili ve güvenlidir. İT izleminde SS ve DDT gibi uygulaması kolay,ucuz ve risksiz parametreler güvenle kullanılabilir. İT materyallerinin birbirlerine göre üstünlüğünü değerlendirmek için daha geniş serilere ihtiyaç vardır. 52
Özet (Çeviri)
SUMMARY Der PI is the major allergen which cause allergic asthma and perennial rhinitis. It's an effective treatment in patients who are unresponsive to pharmacological treatment and avoiding allergens. The success of IT depends on the selection of appropriate patients and allergens as well as regular follow-up. In this study, three different group of IT materials were performed in 34 patient with Der PI sensitive asthma and/or rhinitis. Clinical evaluations of invivo allergen challenge and invitro immunologic tests were accomplished in 6.th month and at the end of second year and compared by placebo. There were no differences among the groups by comparing ages, sexes, total IgE, phadiatop positivity, and duration of illness. The required time for reaching to the maintain dose for the group 1,11 and III were 15.40±0.69, 18.2±4.0 and 108±33 weeks, respectively. There were significant differences between group I and II (P0.05). Skin prick tests and spIgE levels didn't change significantly at the end of the second year. There were no differences, for the side effects scores among the groups (P>0.05). Maximum tolerated dose of DDT increased significantly after 6 months and two years treatment comparing with the dose before IT. Significant differences were found between group III and either group I or group II and between treatment groups and placebo(P0.05) but the differences between group II and III was not significant (P>0.05).. No significant correlation was found between (l)spIgE and SS, (2)spIgE and spIgG4, (3)DDT and BBT. 53Significant positive correlation was found between maximum tolerated dose with DDT and increase in spIgG4(r=0.33,p=0.046). There were negative correlation between decrease of SS and increase of spIgG4 (P=0.012, r=-0.42). As a conclusion, IT is an effective and reliable treatment in the patient with Der PI sensitive asthma and rhinitis. Easy, cheap and safe parameters such as SS an DDT can be useful for follow-up of IT. Further investigation is required to determine which one of the products is the best. 54