Çeşitli allerjik hastalıklarda allergenlere karşı oluşan deri reaksiyonlarının gösterilmesi ve allerjen spesifik İmmunoglobulin E'nin araştırılması
Investigation of allergen specific immunoglobulin E levels and skin reactivity against to allergens in patients with various allergic disease
- Tez No: 49046
- Danışmanlar: PROF.DR. HATİCE ÖZENCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
51 6. ÖZET ÇEŞİTLİ ALLERJİK HASTALIKLARDA ALLERJENLERE KARŞI OLUŞAN DERİ REAKSİYONLARININ GÖSTERİLMESİ VE ALLERJEN SPESİFİK İMMUNGLOBULİN E'NİN ARAŞTIRILMASI Bu çalışmada, Ocak 1992 ile Ocak 1993 tarihleri arasında A.Ü. Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı, İmmünoloji- Allerji Poliklini ğine başvuran çeşitli allerjik hastalık (allerjik rinit, allerjik astma ve atopik dermatit) şikayetleri olan 28 hastaya klinik hikayelerine göre Hollister Stier Lab. dan ha zır aldığımız ev tozu akarı (D. pteronyssinus) ve kendi hazırladığımız zeytin (O. europea) ve çayır çiçeği (Phl. pratense) poleni ekstraküarı ile İ.D deri testleri yapılmış; aynı hastaların serumlarında ise her üç antijene karşı allerjen spesifik IgE antikor düzeyleri yeni geliştirilen bir in vitro test olan CAP RAST FEIA yöntemi ile ölçülerek in vivo bir test olan Î.D deri testleri ile in vitro bir test olan CAP RAST FEIA testleri arasındaki korelasyon araştırılmıştır. Hastaların spesifik bir allerjene karşı in vivo duyarlılıkları İ.D deri testleri ile saptanmıştır. Test edilen üç allerjenden en fazla Phl. pratense antijenine karşı (28 hastanın 24'ünde) % 85.71, D. pteronyssinus antijeni ile (28 hastanın 20'sinde) % 71.42, O. europea antijeni ile ise (28 hastanın 17'sinde) % 60.71 oranında olumlu İ.D anlamlı reaksiyon bulunmuştur. İn vitro CAP RAST FEIA test duyarlılığı ise Phl. pratense antijeni için % 71, D, pteronyssinus için % 65, O. europea antijeni için ise % 53 olarak bulunmuş, in vivo İ.D deri testleri pozitifliği ile in vitro CAP RAST FEIA test pozitifliği arasında iyi bir korelasyon saptanmıştır. İ.D deri testi sonuçlan ile CAP RAST FEIA test sonuçları daha ayrıntılı bir şe kilde karşılaştırıldığında; İ.D deri testi pozitifliği ve CAP RAST FEIA pozitifliği arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur (p < 0.05). Sonuç olarak in vivo bir test olan İ.D deri testi in vitro bir test olan CAP RAST FEIA'den daha duyarlı bulunmuştur. Anahtar sözcükler : Allerjenler, Allerjen-spesifik IgE, Dermatophagoides pteronyssinus, Olea europea, Phleum pratense, CAP RAST FEIA, ekstraksiyon, Deri reaktivitesi.
Özet (Çeviri)
52 7. SUMMARY INVESTIGATION OF ALLERGEN SPECIFIC IMMUNOGLOBULIN E LEVELS AND SKIN REACTIVITY AGAINST TO ALLERGENS IN PATIENTS WITH VARIOUS ALLERGIC DISEASE In this study, 28 patients with various allergic disease (allergic rhinitis, allergic astma and atopic dermatitis) who have attended to the University of Ankara, Faculty of Medicine, Department of Microbiology and Clinical Microbiology, Immunology-Allergy Section, between January 1992 and January 1993 were studied. According to their clinical history, ID skin tests were applied to these patients with D. pteronyssinus which have bought from Hollister Stier Lab. and O. europea and Phi. pratense extracts prepared by us. Also allergen specific IgE levels against to three antigen were determined in these patients sera by a newly developed technique, CAP RAST FEIA. By making a comparison between tests; corelation between in vivo I.D skin tests and in vitro CAP RAST FEIA were searched. In vivo sensitivity to specific allergen were determined by ID skin tests. Positive significant I.D reaction of three allergen ratio were respectively; Phi. pratense (24 of 28 patients) 85.71 %, D. pteronyssinus (20 of 28 patients) 71.42 % and O. europea (17 of 28 patients) 60.71 %. Sensitivity of in vitro CAP RAST FEIA of three allergen percentage were respectively; Phi. pratense 71 %, D. pteronyssinus 65 % and O. europea 53 %. According to these results, a well corelation were determined between skin tests and CAP RAST FEIA positivity. By making a detailed comparison, a significant differences were found between skin tests and CAP RAST FEIA positivity by istatistically also (p < 0.05). As a result, in vivo I.D skin tests were found more sensitive than in vitro CAP RAST FEIA. Key words : Allergens, Allergen-specific IgE, Dermatophagoides pteronyssinus, Olea europea, Phleum pratense, CAP RAST FEIA, extraction, skin reactivity.