Atopik dermatitli hastalarda ev tozu akarlarına karşı deri duyarlılığının araştırılması
  1. Tez No: 22420
  2. Yazar: SÜREYYA CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT SOYUER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Atopik dermatit, etyolojisinde aeroallerjenler yiyecek allerjenleri gibi ekstrensek, immünolojik ve farmakolojik anomaliler gibi intrensek faktörlerin neden olduğu kronik, ailevi, klinikte enflamatuar ve ekzematize deri belirtileri ile kendini gösteren bir hastalıktır. Aeroallerjenl erden ev tozu akarı olarak bilinen Dermatophagoides Pteronyssinus ve Dermatophagoides Farinae, atopik dermatit etyolojisinde yer alan önemli alleğenlerdendir. Erciyes Üniversitesi Dermatoloji polikliniği Allerji laboratu varında 25 atopik dermatitli ve 25 sağlıklı kontrol üzerinde Dermatophagoides Pteronyssinus ve Dermatophagoides Farinae akar solüsyonları ile prik test uygulanarak ev tozu akarlarına karşı oluşan deri duyarlılığı araştırıldı. Bunun için hasta ve sağlıklı kontrollerin sağ ön kol iç yüz derilerine histamin, serum fizyolojik, Dermatophagoides Pteronyssinus ve Dermatophagoides Farinae akar solüsyonlarından birer damla damlatıldı. Deri lansetle delinerek, solüsyonların deri içine girmesi sağlandı. 20 dakika sonra oluşan reaksiyon Friedman ve Gold kriterlerine göre değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Atopik dermatitis is a chronic, hereditary disease which shows inflammatory and eczematized skin lesions. The disease etiologically confines extrinsic factors as aeroallergens, food allergens and intrinsic factors as immunological and pharmacological abnormalities. House dust mites Dermatophagoides Pteronyssinus and Dermatophagoides Farinae are common aeroallergens and play important roles in the etiology of atopic dermatitis. In this study, prick test reactions to house dust mite allergen solutions were studied on 25 patients with atopic dermatitis and on 25 healthy control subjects at the University of Erciyes, Department of Dermatology, Allergy Laboratory. One drop from each test material (histamine, physiologic saline solution, Dermatophagoides Pteronyssinus allergen solution, Dermatophagoides Farinae allergen solution) was dripped on flexor aspects of forearms of each patient and healthy control. The skin was pierced with a lancet and the drops were introduced into the skin. After 20 minutes the positive test reactions to house dust mite allergen solutions were assessed with the criterias of Friedman and Gold. While the positive prick test reactions to Dermatophagoides Farinae in the patients' group were significantly higher than the healthy control subjects statistically (p0.05). Our results indicate an open relation between atopic dermatitis and house dust mite allergens and support the hypothesis that house dust mites may play role in the etiology of atopic dermatitis.