Kullanıcı dostu prolog modülerleştirmesi
User friendly modularization of prolog
- Tez No: 595445
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET EGESOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, Prolog programlama dili için basit ve verimli bir modülerleştirme sistemi geliştirilmektir. Prolog dilinin var olan Prolog modül oluşturma imkanları birçok avantaj sağlasa da, bazı zayıf yanları da bulunmaktadır. Bu tezde, Prolog modül sisteminin var olan avantajlarını korurken dezavantajlarını azaltan yeni bir sistem önerilmektedir. Son Prolog gerçekleştirimleri, programcının programı birden fazla parçaya bölmesine izin veren temel bir modül kavramına sahiptir, ancak bu kavramın yapısı ve kullanım özellikleri büyük çaplı projelerin geliştirilebilmesi için yeterli olmaktan uzaktır. Bu çalışma, büyük çaplı programlamaya uygun kolay kullanımlı ve esnek bir Prolog modül sistemi geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to develop a simple and efficient modularization system for Prolog programming language. Although current Prolog module system present many advantages, some disadvantages can be listed. This develops a new system which keeps the advantages of Prolog module system and eliminates its disadvantages. Recent Prolog implementations integrated a basic module concept which allows the programmer to divide a program into multiple parts, however, the strucutre and feature of this concept deserve further improvement for large programming, this thesis introduces a new Prolog module system easier and more flexible for large programming.