Işıklı-Gökgöl (Denizli-Çivril) sulak alanları ve civarındaki yüzey ve yeraltı sularında klorür, nitrat ve nitrit kirliliğinin araştırılması
Investigation of chloride, nitrate and nitrit pollution in Isikli Gökgöl wetlands and surruonding environment
- Tez No: 595456
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma Batı Türkiye Çivril-Baklan alt havzasında bulunan Işıklı Gölü ve çevresindeki yüzey ve yeraltı sularına ait hidrojeokimyasal özelliklerin ve yeraltı suyu akım yönünün araştırılması amacıyla hazırlanmıştır. Bu kapsamda yüzey ve yeraltı sularından alınan su örneklerinde labaratuvarda Klorür, Nitrat, Nitrit, EC ölçümü yapılmış, kuyulardaki statik su seviyeleri kullanılarak yeraltı suyu akım yönü belirlenmiş, göl-drenaj ağı çizilmiş ve yeraltı-yüzey suları ilişkisi ortaya konmuştur. EC, Klorür, Nitrat, Nitrit değerlerine göre kirlilik durumu ve kirlilik dağılımı yorumlanmıştır. Işıklı Gölü civarına ait yeraltı suyu eğrileri ve akım yönünü içeren hidrojeoloji haritası hazırlanmıştır. Çalışma alanındaki yeraltı ve yüzey sularında kirlilik problemi DPSIR yaklaşımı ile irdelenmiştir, riskler ortaya konmuştur. Çalışma alanında noktasal veya yayılı kirlilik yüklerinin dağılımı verilerek yeraltı ve yüzey sularına muhtemel etkileri belirlenmiştir. Yakın gelecekte beklenen risk ve problemler öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study hydrogeochemical proporties of groundwater and surface water and flowpath direction of groundwater surruonding Işıklı Lake and its environment are investigated in Çivril-Baklan Subbasin in Western Turkey. In order to focus the aim of the study, Chloride, Nitrate, Nirtit analysed and EC measured in the water samples which were taken from surfacewater and groundwater stream flow nets were drawn by means of static groundwater head and groundwater and surfacewater relationship were found out. According to values of EC, Chloride, Nitrate and Nitrit state pollution and distrubition of pollution were discussed. Hydrogeology Maps including groundwater isohydrohips and groundwater flowpath were prepared in Işıklı Lake and surruonding environment. The pollution in groundwater and surfacewater were analysed by DPSIR approximation and risks were analysed. In the study area distribution of spot pollution load nad spread pollution load were given and their possible effects to groundwater and surfacewater. For the near future expected risk and problems were forecasted.