Experimental and numerical investigation of an augmented spark igniter and evaluation of igniter's effective flame length as a performance parameter
Pürmüz tipi bir sıvı yakıtlı roket motoru ateşleyicisinin deneysel ve sayısal yöntemlerle incelenmesi ile bir performans parametresi olarak etkin alev boyunun elde edilmesi
  1. Tez No: 595462
  2. Yazar: LEVENT ÇAĞATAY ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ULAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışma kapsamında, farklı çalışma koşullarının pürmüz tipi bir sıvı yakıtlı roket motoru ateşleyicisinin etkin alev boyu ve termal enerji çıktısı üstündeki etkisi deneysel ve sayısal yöntemlerle incelenmiştir. Ateşleyici oksitleyici olarak gaz oksijen, yakıt olarak ise gaz hidrojen kullanmaktadır. Testler, dört farklı toplam gaz debisinde ve her debide üç farklı oksitleyici debisinin yakıt debisine oranı kullanılarak icra edilmiştir. Deneysel veriler, oluşan görünmez alevin schlieren görünteleme yöntemi ile görüntülenmesi, alev içerisindeki farklı noktalardan sıcaklık bilgisi toplanması ve ateşleme sırasında ateşleyicinin yanma odasındaki basınç verilerinin ölçülmesi ile elde edilmiştir. Ateşleyicinin test edilen çalışma koşullarında; oluşturulan sayısal bir benzetim modeli (hesaplamalı akışkanlar dinamiği) ile üç boyutlu akış ve yanma analizleri yapılmıştır. Sayısal model deneysel veriler kullanılarak doğrulanmış ve çalışma kapsamında tanımı yapılan performans parametreleri model sayesinde elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the scope of this thesis, the impact of operating conditions on the performance of an augmented spark igniter in means of effective length of the flame developed by the igniter and thermal energy output of it, by using numerical and experimental techniques, is examined. The igniter uses gaseous oxygen as oxidizer and gaseous hydrogen as fuel. Tests were carried out for 3 different oxygen mass flow rate to fuel mass flow rate ratios, and at each ratio with four different total mass flow rates. Experimental data were collected by schlieren imaging of the plume, thermocouples at different points in the plume and pressure transducer that is connected to the combustion chamber of the igniter. A numerical model was constructed and three dimensional numerical analyses for flow and combustion with detailed reaction mechanism were conducted for all test points. Later, the numerical model is validated using experimental data. Lastly, the performance parameters were defined and evaluated by the numerical model.