4. sınıf fen bilimleri dersi mikroskobik canlılar ve çevremiz ünitesinde robotik kodlama uygulamalarının öğrenme ürünlerine etkisi
The effect of robotic coding practices on learning products on microscopic living and environment unit at 4th grade science lesson
  1. Tez No: 595468
  2. Yazar: SERKAN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ APDULLAH KORAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Fen Bilimleri dersi 4. Sınıf 'Mikroskobik Canlılar ve Çevremiz' ünitesinde robotik kodlama uygulamalarının öğrenme ürünlerine etkisinin ne yönde olacağını ölçebilmektir. Bahsi geçen ünitenin öğrenme alanı için Lego Wedo 2.0 robot kiti kullanarak, fen ve teknoloji eğitiminin öğrencilerin akademik başarısına ve bilimsel süreç becerilerine etkisi ölçülmek amaçlanmıştır. Araştırmada deneysel yöntem kullanılmıştır. Araştırma problemlerini test etmek için, yarı deneysel yöntem ve öntest-sontest kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Araştırma örneklemi Kdz Ereğli'de yer alan bir devlet okulunun dördüncü sınıf seviyesindeki toplam 87 öğrenciden oluşmaktadır. Çalışma altı haftalık bir sürede uygulanmış ve öğrencilerin 44'ü kontrol 43'ü deney grubu olarak seçilmiştir. Deney grubundaki öğrencilere robotik destekli etkinlikler uygulanırken, kontrol grubu öğrencilerine öğretim programının öngördüğü etkinlikler uygulanmıştır. Deney ve kontrol gruplarına ön test ve son test olarak“ Akademik Başarı Testi”ve“Bilimsel Süreç Becerileri Testi”kullanılmıştır. Veriler SPSS paket programında bağımlı ve bağımsız gruplar için t-testi ile analiz edilmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre robotik kodlama uygulamalarının kullanıldığı deney grubu ve Fen Bilimleri dersi (4.sınıf) öğretim programına uygun yöntemlerin kullanıldığı kontrol grubu öğrencilerinin akademik başarılarının ve bilimsel süreç becerilerinin arttığı görülmüştür. Akademik başarı ve bilimsel süreç becerisi erişi puanlarına bakıldığında, deney grubu puanlarının kontrol grubununkinden daha yüksek
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to measure the effect of the robotic coding applications on learning products in the science lesson of the fourth graders at Microscopic Living and Environment unit. It was aimed to measure the attitudes of science and technology education to students' academic achievement, scientific process skills, and science and technology course by using the Lego Wedo 2.0 robot kit for the learning area of Microscopic Living and Environment unit. In order to test the research problems, semi-experimental method and pretest-posttest control group pattern were used. The research sample consists of 92 students at the fourth grade level of a public school in Kdz.Eregli. The study was performed over a six-week period and half of the students were selected as the control group and the other half of the students as the experimental group. While the students in the experimental group were trained with the wedo 2.0 robotic set, the control group students were trained based on the standard M.E.B curriculum in 2017. According to the findings obtained from the study, when the scores of academic achievement and scientific process skills were examined, it was seen that the experimental group scores were higher than those of the control group. However, there was no statistically significant difference (p> 0.05). This result can be explained by the limited number of scientific process skills within the scope of robotic assisted activity.