Predicting actual load demand in distribution systems with high pv penetration
Alçak gerilim güneş enerjisi sistemlerinin varlığında yük talep tahmini
  1. Tez No: 595473
  2. Yazar: UFUK YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Devletin verdiği teşvikler, gelişmekte olan fotovoltaik teknolojisi ve artan çevresel kaygılar ile birlikte elektrik sistemlerindeki dağıtık fotovoltaik sistemler son yıllarda giderek daha popüler hale gelmiştir. PV sistemlerin çevresel ve ekonomik faydalarına rağmen çok sayıda PV sisteminin kurulması elektrik dağıtım şebekelerinin işletimi ve yönetiminde yeni zorluklar doğurmaktadır. Alçak gerilim dağıtım sistemlerinde güneş enerjisi sistemlerinin sayılarının fazlalığı ve iletişim ile veri analizinin hesapsal yükünden dolayı, bu sistemlerde üretilen enerji miktarı izlenememektedir. Dolayısıyla elektrik şebekesi operatörleri için arz talep dengesinin sağlanması adına operasyonel zorluklar yaratmaktadır. Hali hazırda elektrik şebekesi tarafından kullanılan yük talep tahmin metotları alçak gerilim güneş enerjisi üretiminin fazla olduğu sistemler için yeterli performansı gösterememektedir. Bu yetersizliğinin başlıca sebebi yük talebinin sosyal ve ekonomik koşullara bağlı olmasına rağmen, güneş enerjisi üretiminin coğrafi ve iklimsel koşullara bağlı olarak değişmesidir. Kullanılan metotların daha iyi sonuç verebilmesi için her güneş enerjisi panelinin üretim verisinin alınması gerekmektedir. Tahmin edilebileceği gibi bu çözüm oldukça maliyetlidir. Bu çalışma kapsamında az miktarda farklı yerden alınan gerçek zamanlı ölçümler ile alçak gerilim güneş enerji panellerinin bölgesel üretimleri için matematiksel modeller oluşturulup tahminler yapılarak doğruluk oranı daha yüksek yük talep tahminlerinin yapılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Because of the governmental incentives, developing photovoltaic (PV) technology and increasing environmental concerns, the distributed PV systems have become increasingly popular in recent years. Despite the environmental and economic benefits of PV systems, installation of high number of PV systems brings new challenges in power system operation and management. Due to high number of distributed PV systems at low voltage distribution systems and the computational load of communication and data analysis, the amount of power generated by these systems cannot be monitored. Therefore, it creates operational difficulties for the supply and demand balance for power system operators. The load demand estimation methods currently used by the electricity grid operators cannot provide enough performance for systems with high number of PV systems. The main reason for this is that although the demand for load depends on social and economic conditions, solar energy production varies depending on geographical and climatic conditions. In order to provide better results, the generation data of each PV system should be obtained. As can be expected, monitoring all PV systems individually will be very costly. This thesis aims to predict actual load demand in distribution systems with high PV penetration with higher accuracy by predicting total solar power generation without a complicated mathematical model. The proposed method uses a small number of measurements and probabilistic knowledge on cloudiness over a city.