Lean six-sigma methodology and an application in a defense industry company
Yalın altı sigma metodolojisi ve bir savunma sanayi firmasında uygulaması
- Tez No: 595474
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BENHÜR SATIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışması, yalın altı sigma yaklaşımının açık bir şekilde anlaşılmasını sağlamayı ve üretim süreçlerinde çok az fark yaratarak önemli iyileştirmeler yapmanın mümkün olduğunu göstermeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde; tarihçesinden başlayarak, dört alt bölüm içerisinde yalın üretim kavramı derinlemesine açıklanmıştır. Yalın imalatta kullanılan ilke ve araçlar detaylı olarak verilmiştir. İkinci bölümde; altı-sigma metodolojisi hakkında detaylı bilgi verilmektedir. Tarihçesinden başlayarak, ana bakış açıları, başarı kriterleri, TÖAİK yaklaşımı, operasyonel faydalar, avantajları, dezavantajları ve altı sigmanın organizasyon yapısı açıklanmaktadır. Yalın ve altı sigmanın harmanlanması ile ortaya çıkan“yalın altı sigma yaklaşımı”tanımlanmıştır ve bu dengeli yaklaşımın neden daha iyi olduğunu daha iyi anlamak için esasları verilmiştir. Son olarak; bir abkant pres istasyonunda hayata geçirilen yalın altı sigma uygulaması ve elde edilen sonuçlar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to give a clear understanding of lean six-sigma approach and show that it is possible to make significant improvements by making little differences in production processes. In the first chapter of the study; lean manufacturing is explained in depth. Starting from the history, four subsections explain the prospects of lean manufacturing. The principles and tools used in lean manufacturing are given in detail. In the second chapter; the detailed information about six-sigma methodology is given. Starting from the history, major perspectives, success criteria, the DMAIC approach, operational benefits, advantages & disadvantages and the organizational structure of six-sigma are explained. The combination of lean and six-sigma, the lean six-sigma approach is defined, and the essentials of it are given to better understand why this balanced approach is better. Finally, an application that has been brought to life in a press brake workstation, and obtained results are explained.