Levrek (Dicentrarchus labrax, L.) larvalarında gastrointestinal sistemin histolojik ve enzimatik gelişimi
Histological and enzymatical development of gastrointestinal system in larvae of sea bass (Dicentrarchus labrax)
- Tez No: 595481
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT SUZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada ülkemizde yoğun olarak üretimi yapılan levrek (Dicentrarchus labrax) larvalarında gastrointestinal sistemin enzimatik ve histolojik açıdan ontogenik gelişimleri (0-40 gün) incelenmiştir. Bu amaçla kapalı devre sistemde üretilen larvalarda ilk besleme 8. günde başlamış ve 20. günden itibaren mikropartikül toz yem verilemeye başlanmıştır. Deneme başında larvalara ait total boy ve ağırlık 3,78±0,2 mm ve 0,2±0,02 mg olarak tespit edilirken bu değerler 40. günde 20,14±1,9 mm ve 41,18±3,6 mg olarak bulunmuştur. Enzimatik açıdan tripsin aktivitesi ilk olarak yumurtadan çıktığında tespit edilmiş ve 15. güne kadar düzenli artış göstermiştir. Daha sonra aktivite sabit olarak sürmüş 30. günden sorna yeniden artarak deneme sonuna kadar artışı sürdürmüştür. Kimotripsin aktivitesi de tripsin aktivtesine benzer bir profil göstermiştir. Pepsin aktivitesi ilk kez 25. günde tespit edilmiş ve 40. güne kadar artış devam etmiştir. Amilaz aktivitesi ilk 10 gün hızlı bir artış göstermiş ardından 30. Güne kadar azalan bir ivme ile devam etmiştir. Bu günden sonra yavaş bir artış deneme sonuna kadar sürmüştür. Lipaz aktivitesi ilk 20 gün boyunca yavaş bir artış göstermiş, ardından sabit kalmış ve deneme sonuna kadar artış profili devam etmiştir. Histolojik açıdan bununla birlikte, pankreas açılımda gözlenmiş eş zamanlı olarak sekresyon tespit edilerek larval yaşa ve boyuta bağlı olarak gelişimini sürdürmüştür. Larvalarda fonksiyonel mide oluşumu 25. günde tespit edilirken, intestinal yapıların fonksiyonel hale gelmesi 20.günden itibaren tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, ontogenic development of gastrointestinal system in terms of enzymatically and histologically was investigated (0-40 days after hatching, DAH) in larvae of sea bass (Dicentrarchus labrax) which is the intensively produced in our country. In this sense, sea bass larvae were cultured in recirculated system and also exogenous feeding was started at 8 DAH and microparticulate food was introduced from 20 DAH. At the beginning of the experiment, total length and weight of larvae were measured as 3,78±0,2 mm and 0,2±0,02 mg and also these parameters were found as 20,14±1,9 mm and 41,18±3,6mg, respectively. Enzymatically, trypsin activity was detected concurrently with hatching and also regularly increased to 15 DAH. Then, activity was stable after it tend to increase and lasted from 30 DAH until end of the experiment. Chymotrypsin activity presented similar profile by trypsin. Pepsin activity was firstly detected at 25 DAH and increased to 40 DAH. Amylase activity sharply increased to 10 DAH and then slowly rose up to 30 DAH. After this date, increase of activity lasted until end of the experiment. Lipase activity increased to 20 DAH, and then it was stable, after that it rose up until end of the experiment. Histologically, pancreas was detected at hatching, and then developed and secreted depend on larval age and size. Formation of functional stomach was detected at 25 DAH and also functionality of intestinal structures was observed from 20 DAH.