Çelik yapılar için farklı değişkenlerin farklı analiz yöntemleri kullanılarak incelenmesi
Investigation of different variables for steel structures using different analysis methods
  1. Tez No: 595497
  2. Yazar: BERFİN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yapıların tasarım ve değerlendirme aşamaları için farklı yazılım programları içerisinde yer alan alternatif analiz türleri bulunmaktadır. Farklı analiz yöntemlerinden hangisinin kullanılacağı ve elde edilen sonuçların doğru yorumlanması yapı analizlerine anlam katmaktadır. Bu çalışma kapsamında seçilen bir yazılım programı içerisinde yer alan farklı analiz tipleri dikkate alınmıştır. Bu amaç doğrultusunda örnek olarak iki farklı çelik yapı seçilmiştir. Seçilen her iki örnek bina referans bina olarak dikkate alınmıştır. Farklı değişkenler kullanılarak farklı türdeki analizler gerçekleştirilmiştir. Değişkenlerin seçilmesinde deprem hesaplamalarını doğrudan etkileyecek parametreler dikkate alınmıştır. Statik itme ve statik adaptif itme analizleri bir grup olarak değerlendirilirken zaman tanım alanında analizler diğer grup analizleri olarak tanımlanmıştır. Çelik yapılarda her iki grup analizler arasındaki ilişkiyi ortaya koymak çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. İlk grup analizler için kat adedi, kat yüksekliği, yumuşak/zayıf kat, zemin kat yüksekliği, kısa kolon, planda düzensizlik, tepe-yamaç etkisi ve zemin türü değişken olarak seçilmiştir. İkinci grup analizler için kat yüksekliği, farklı deprem kayıtları ve zemin kat yükseklik parametreleri değişken olarak seçilmiştir. Çalışmada ayrıca incelenen iki yapı için özdeğer analizleri de gerçekleştirilmiştir. Her bir değişkenin yapısal hesaplamaları nasıl etkilediği ortaya konmaya çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlar karşılaştırılarak yorumlamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are alternative types of analysis for the design and evaluation phases of the structures in different software programs. Which to use different analysis methods and correct interpretation of the obtained results add meaning to structure analyses. Within the scope of this study, different analysis types included in a selected software program were taken into consideration. Two different steel structures were selected as examples for this purpose. Both sample buildings selected were considered as reference buildings. Different types of analyses were performed using different variables. Parameters that directly affect earthquake calculations were taken into consideration in the selection of variables. When evaluating static pushover and static adaptive pushover analyses as a group, analyses in the time-history were defined as other group analyses. The main purpose of the study is to reveal the relationship between the two group analyses in steel structures. For the first group analysis number of storey, height of storey, soft/weak storey, ground storey height, short column, irregularity in the plan, peak-slope effect and floor type were selected as variable. For the second group analysis the height of storey, different earthquake registers and ground storey height parameters were selected as variables. In the study also were carried out the eigenvalue analyses for the two structures examined. It has been tried to put forward how each variable affects structural calculations.The results were compared and interpreted.