Yüksek sıcaklık şartlarında çalışan vana çeliğinin kaynak sonrası mikroyapısal ve mekanik özellikleri üzerine ısıl işlemin etkisi
The effect of heat treatment on the microstructural and mechanical properties of welding valve steel working in high temperature conditions
  1. Tez No: 595498
  2. Yazar: MERVE YANGAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN CAN KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Hazırlanan tez çalışmasında, CrMo çeliği sınıfında yer alan, içerdiği Cr miktarı nedeniyle bazı kaynaklarda paslanmaz çelik sınıfına da dahil edilen, yüksek sıcaklık şartlarında çalışan EN 10025-2 standardında GX12CrMoVNbN9-1 çeliği, ASTM A217 standardında C12A çeliği olarak adlandırılan çelik üzerinde çalışılmıştır. Kaynak işlemi sonrasında uygulanan farklı ısıl işlem parametrelerinin mekanik özelliklere ve mikroyapıya etkisi incelenmiştir. Kaynak uygulanmış çelikler farklı ısıl işlemlere maruz bırakılarak, mikroyapı incelemeleri optik mikroskop ile gerçekleştirilmiştir. Malzemelerin mekanik özelliklerini belirlemek amacıyla çekme ve darbe çentik testleri ve sertlik ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Kırık yüzeylerin mikroyapıları SEM incelemeleriyle ortaya çıkarılmıştır. Çalışmamızda, farklı ısıl işlemler sonucunda ana metal, kaynak ve ısıdan etkilenen bölgelerin mekanik özellikleri ve mikroyapıları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study was also studied on GX12CrMoVNbN9-1 steel in the EN 10025-2 standard which is in the CrMo steel class, working under high temperature conditions. The name of this steel in ASTM standard is C12A. Effect of different heat treatments after welding on mechnical properties and microstructure was examined. Microstructure investigations of the welded steels which different heat treatment processes were applied were realized with optic microscope. In order to determine the mechanical properties of the materials, tensile and impact notch tests and hardness measurements were performed. The microstructures of the fractured surfaces were revealed by SEM investigations. In our study, mechanical properties and microstructures of the base metal, welding and heat affected regions were compared as a result of different heat treatments.