Utilization of fly ash-portland cement binary systems to control alkali-silica reaction
Alkali-silika reaksiyonunun kontrolünde uçucu kül – portland çimentosu ikili sistem kullanımı
- Tez No: 595504
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLA AKGÜL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 2019
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 146
Özet
Portland çimentosu betonunun yüksek alkalin gözenek solüsyonu bazı amorf veya zayıf kristal silis fazlı reaktif agregalar için ideal bir ortam değildir ve agregaların dağılmasına yol açar. Bu reaksiyon agregadaki silisten ve hidrate olmuş çimento matrisinin gözenek solüsyonundaki alkaliler ve sudan oluşan amorf, hidrofilik bir jel ile sonuçlanır. Alkali – silika reaksiyonu (ASR) jeli geri dönülemez biçimde, büyük miktarda su emerek genişleyebilir. Bununla birlikte, jel, sertleşmiş çimento hamuru gibi bir matris içerisinde kısıtlanırsa önemli bir probleme dönüşebilir. Jelin hacimsel genişlemesi, boşluklara hareketi ile sönümlenemeyen bölgesel iç streslere yol açabilir ve bu durum, betonda yaygın mikro çatlaklara yol açabilir. İleri aşamalardaki ASR, beton sertliğinin, mukavemetinin ve geçirimsizliğinin kaybına neden olabilir.Bu tez, uçucu kül katkılı Portland çimentosu harçlarının alkali-silika reaksiyon performansının değerlendirilmesi konusuna geniş bir kimyasal ve mineralojik çeşitlilikteki uçucu küller kullanılarak odaklanmaktadır. Türkiye'nin önde gelen termik santralleri olan Tunçbilek, Çatalağzı, Afşin Elbistan, İçdaş, Kemerköy, Yatağan ve Yeniköy'den, toplam 13 uçucu kül seçilmiştir. Türkiye uçucu küllerinin ASR performansları sınıflandırılmıştır. Bu çeşitlilikte numunelerle bu seviyede bir araştırma Türkiye için daha önceden yapılmamıştır. Bunara ek olarak, uçucu küllerin kimyasal ve mineralojik farklılıklarının, portland çimentosu / uçucu kül harcı ikili sistemlerinin ASR performansları üzerine olan etkisi detaylı olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The highly alkaline pore solution of the portland cement concrete is not an ideal environment for certain reactive aggregates with poorly-crystalline or amorphous silica phases. In this environment, these aggregates partially or completely disintegrate resulting in formation of a hydrophilic, amorphous gel mainly composed of alkalis and water from the pore solution of the hydrated cement matrix and silica from the aggregates. The newly formed alkali-silica reaction (ASR) gel can expand by absorbing huge amounts of water irreversibly, becoming a significant problem if the gel is confined in a matrix such as hardened cement paste. Expansion of the gel can result in localized internal stresses that cannot be relieved by movement of the ASR gel into to the present voids of the matrix leading to extensive micro-cracks in the concrete. Eventually, ASR can cause critical loss of stiffness, impermeability and strength of concrete. The focus of this thesis is evaluating the ASR performance of portland cement/fly ash binary mortars. For this purpose, a total of 13 fly ashes with a wide range of chemical and mineralogical composition are selected from the leading thermal power plants in Turkey (Tunçbilek, Çatalağzı, Afşin Elbistan, İçdaş, Kemerköy, Yatağan and Yeniköy). The ASR performance of such a variety of Turkish fly ashes has not been investigated at this level before. An in-depth analysis of the impact of chemical and mineralogical differences of the fly ashes on the ASR performance of binary Portland cement/fly ash mortars are also conducted.