Characterization of fly ashes from thermal power plants in Turkey
Türkiye termik santrallerinden elde edilen uçucu küllerin karakterizasyonu
  1. Tez No: 416419
  2. Yazar: MELTEM TANGÜLER BAYRAMTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÇAĞLA MERAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Amorf, alüminosilikat ve ince toz halinde olan uçucu kül, kömürle çalışan termik santrallerin temel yan ürünüdür. Uçucu kül pulverize kömürün yanması esnasında üretilir ve mekanik veya elektrostatik ayırıcılarda tutulur. Uçucu kül çimento ve beton sanayinde yaygın olarak kullanılan bir malzemedir. Termik santrelde kullanılan teknolojiye, yakılan kömürün özelliklerine ve santralin işletim koşullarına göre, uçucu küllerin özellikleri oldukça değişiklik gösterebilmektedir. Bu tezin kapsamı çeşitli termik santrallerden alınan 7 farklı uçucu kül numunesi üzerinde yapılan kimyasal, fiziksel, mineralojik (XRD ile) ve morfolojik (SEM ile) analizlerle sınırlandırılmıştır. Uçucu küller TS EN 197-1 standartına göre sınıflandırılmış ve bu uçucu küllerin beton sanayi içerisinde kullanım potansiyelleri TS EN 450-1 standartına göre değerlendirilmiştir. Portland çimentosu - uçucu kül ikili sistemlerinin mühendislik performanslarını değerlendirmek için dayanım (180 güne kadar) ve hidratasyon ısısı (7 güne kadar) parametreleri takip edilmiştir. Elde edilen sonuçlar Türkiye uçucu küllerinin çimento ve beton sanayinde daha bilinçli kullanılmasını teşvik etmekte ve Türkiye'de üretilen diğer uçucu küllerin karakterizasyonu için bir temel niteliği göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Fly ash (FA) - a mainly amorphous, aluminosilicate fine powder- is the major by- product of coal-fired thermal power plants (TPP). FA is generated during the combustion of pulverized coal and collected in mechanical or electrostatic separators. FA is a widely used material in cement and concrete industry. According to the TPP technology, the characteristics of the burned coal and the operation conditions of the TPP; the characteristics of the FAs may vary considerably. The scope of this thesis is limited to chemical, physical, mineralogical (by XRD) and morphological (by SEM) analyses performed on 7 different FA samples collected from various TPPs. The FAs were classified according to TS EN 197-1 and the potentials of the FAs to be used in concrete industry was evaluated according to TS EN 450-1. In order to investigate the engineering performance of portland cement - fly ash binary systems, the strength development (up to 180 days) and heat of hydration (up to 7 days) were followed. Obtained results allow a better informed utilization of Turkish fly ashes in cement and concrete industry and provide a solid foundation for the characterization of other FAs produced in Turkey.