'Tangent' architecture: YKKS building reconstructed
'teğet' mimarlık: YKKS binasının yeniden inşası
- Tez No: 595531
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN SAVAŞ SARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, Teğet Mimarlık tarafından tasarlanan YKKS binası üzerine kapsamlı bir araştırma sunmayı amaçlamaktadır.2017'de İstanbul'da ziyaretçileriyle buluşan bina, açılışının hemen ardından, bir çok ulusal ve uluslararası yayın tarafından fark edildi. Yapının gündem oluşturması ve geniş bir yankı yaratması çok çeşitli sebepler barındırır. Bina hakkında yapılan yorumlardan en öne çıkanı, Yapı Kredi Kültür ve Sanat binasının“koruma ve dönüştürme eylemlerini ince bir çizgi - 'fine line'- ile ilişkilendirdiğini”öne sürer. Yapının mimarisiyle konumlandığı bu 'ince çizgiyi' anlamak ve değerlendirmek amacıyla, bu çalışma bir binayı okumanın ve yorumlamanın anahtar kelime olarak seçilen 'teğet' kavramı üstünden üretilen 'yaratıcı kelime haznesi' sayesinde mümkün olabileceğini varsayar.
Özet (Çeviri)
This work seeks to provide an analysis of the YKKS building designed by Teğet Mimarlık architects. Shortly after the inauguration of the Yapı Kredi Art and Culture Center in İstanbul in 2017, the building was immediately recognized in a number of architectural publications in Turkey as well as abroad. Reasons for such earned reputation are various. One of the major interpretations illustrates the building as“negotiating the fine line between preservation and transformation.”'fine' indicating a nuance. This study aims to understand this 'fine line' the building negotiates in architectural practice. In line with this purpose, this work, starts with the assumption that it is possible to take a building into consideration and to interpret it with the help of a 'creative vocabulary' built around the keyword 'tangent,' that will be elaborated for further reading into the selected building.