Lumbal lordoz derecesini belirlemede kullanılan morfometrik ölçüm yöntemlerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi; radyolojik değerlendirme
A comparative study of morphometric measurement methods used in determining lumbal lordosis degree; radiological evaluation
  1. Tez No: 816134
  2. Yazar: MUSTAFA TEKELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, lumbal lordoz'un değerlendirilmesinde kullanılan morfometrik ölçüm yöntemlerini karşılaştırmalı olarak incelemek ve ölçüm yöntemlerinin güvenilirliklerini test etmek amacıyla yapıldı. Çalışmaya Mart 2020-Mart 2021 tarihleri arasında, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde lateral lumbal grafileri çekilmiş 175 (100 kadın, 75 erkek) yetişkin bireyin radyografileri dahil edildi. Yapılan istatiksel analizler sonucunda; cinsiyet ve yaş ile elde edilen ölçüm değerleri ve lumbal lordoz düzeyi arasında anlamlı bir ilişki gözlenmedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to comparatively examine the morphometric measurement methods used in the evaluation of lumbar lordosis and to test the reliability of the measurement methods. Radiographs of 175 (100 female, 75 male) adults' individuals whose lateral lumbar radiographs were taken at Niğde Ömer Halisdemir University Training and Research Hospital between March 2020 and March 2021 were included in the study. Hereby of the statistical analysis; No significant correlation was observed between gender and age with measurement values obtained and lumbar lordosis (p>0,05).