Kemoterapi alan hastalarda periferal nöropatinin yaşam kalitesi üzerine etkisi ve baş etme yöntemlerinin etkinliğinin incelenmesi
The effect of peripheral neuropathy on the quality of life in patients with chemotherapy and investigation of the effectiveness of methods
  1. Tez No: 595532
  2. Yazar: SULTAN ÇALLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VESİLE ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Tanımlayıcı nitelikte bu çalışma, kemoterapi alan kanser hastalarında periferal nöropatinin yaşam kalitesi üzerine etkisi ve yapılan girişimlerin etkinliğini belirlemek için yapıldı. Çalışmaya Kasım 2016 – Aralık 2018 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin İç Hastalıkları Tıbbi Onkoloji Servisi ve Polikliniğinde tedavi alan toplam 346 hasta alındı. Veri toplama aracı olarak; Hasta Tanılama Formu, EORTC QLQ-C30, EORTC QLQ-CIPN20, Periferal Nöropatiye Bağlı Yaşanan Sorunlar Formu, Periferal Nöropatiyi Önlemek için yapılan Girişimler Formu ve CTCAE v3.0 Formu kullanıldı. Verilerin analizinde; tanımlayıcı istatistikler, normal dağılım göstermeyen iki grup arasında değişkenler Mann Whitney U Testi, ölçümsel verilerin analizinde Spearman Korelasyon Testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to determine the effect of peripheral neuropathy on quality of life and the effectiveness of interventions in cancer patients receiving chemotherapy. A total of 346 patients who were treated in the Internal Medicine Medical Oncology Service and Polyclinic of a university hospital between November 2016 and December 2018 were included in the study. The data were collected using Patient Identification Form, EORTC QLQ-C30, EORTC QLQ-CIPN20, Problems Form Peripheral Neuropathy Form, Interventions to Prevent Peripheral Neuropathy Form and CTCAE v3.0 Form.