Kemoterapi alan kanser hastalarında nöropatik ağrının, yaşam kalitesi üzerine etkisinin ve nöropatik ağrıya yönelik uygulamaların belirlenmesi
Determination of neuropatic pain in cancer patients receiving chemotherapy, its effects on the quality of life and the applications for neuropathic pain
  1. Tez No: 655676
  2. Yazar: TUBA ERYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Kemoterapi semptomlarından nörotoksisiteye bağlı olarak nöropatik ağrı gelişebilmekte ve hastaların yaşam kalitesi üzerinde olumsuz etkiye neden olabilmektedir. Hastalar ağrı ile başedebilmek için yöntemler kullabilmektedir. Bu araştırmada; kemoterapi alan kanser hastalarında nöropatik ağrının ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelenmesi ve nöropatik ağrı için uygulanan baş etme yöntemlerinin saptanması amaçlanmıştır. Araştırma, İstanbul'da bir vakıf üniversitesi hastanesinin günübirlik kemoterapi servisi ve yataklı onkoloji-hematoloji kliniği ile bir kamu hastanesinin günübirlik kemoterapi servisinde 04.2019-10.2020 tarihleri arasında kemoterapi ilişkili nöropatik ağrısı olduğu saptanan 100 hastanın katılımı ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Neuropathic pain can develop due to neurotoxicity, which is one of the symptoms of chemotherapy, and can have a negative effect on the quality of life of patients. Patients can use methods to cope with pain. In this study; ıt was aimed to examine neuropathic pain and its effect on quality of life in cancer patients receiving chemotherapy and to determine coping methods used for neuropathic pain.The study was conducted with the participation of 100 patients who admitted to outpatient chemotherapy service and inpatient oncology-hematology clinic of a foundation university hospital in Istanbul and the outpatient chemotherapy service of a public hospital in İstanbul between April 2019 and October 2020 for the determination of neuropathic pain.