Simulation of laminar microchannel flows with realistic 3D surface roughness
Gerçekçi 3B yüzey pürüzlülüğüyle mikrokanallarda laminar akış simulasyonu
  1. Tez No: 595544
  2. Yazar: BATUHAN AKBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT SERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Gelişmekte olan akışın ve yüzey pürüzlülüğünün, mikrokanallar içindeki laminar sıvı akışların basınç düşüşü karakterlerine olan etkisi OpenFOAM yardımıyla nümerik olarak incelenecektir. 500 μm× 500 μm kare profile ve 80 mm uzunluğa sahip kanallar çalışılmıştır. Birbirinden farklı 8 yüzey pürüzlülüğü elde etmek için kanalların üst yüzeyleri uzaysal frekans metodu kullanılarak, suni pürüzlendirilmiştir. Her profilin bağıl yüzey pürüzlülüğü (𝜀) değerlerini üç farklı değere (%1.0, 2.5 and 5.0) ölçeklendirerek, toplamda 24 adet durum 100-1500 Reynolds sayısı arasında simule edilmiştir. Sonuçlar genellikle baskın Poiseuille sayısının (Poapp) Reynolds sayısına (Re) göre değişimi olarak verilmiştir. Akış alanları, hız büyüklüğü kontorları ve akış çizgileri kullanılarak çeşitli kesitlerde incelenmiş ve akış gelişimi anlaşılmaya çalışmıştır. %1 bağıl yüzey pürüzlülüğüne sahip yüzeylerde, 𝜀 değerinin sadece basınç düşüşünü tanımlamak için kullanılan bir parameter olduğunu ve onun haricindeki yüzey pürüzlülüğü parametrelerinin akış alanını önemli bir şekilde etkilemediği gözlemlenmiştir. Bütün 𝜀= %1 durumları için Poapp – Re değişimleri pürüzsüz kanal teorisiyle aynı davranışa sahip olup, maksimum deviasyon Re = 100'de %3 ve Re = 1500'de %7 olarak gözlemlenmiştir. Bunula birlikte, 𝜀= %2.5 ve %5 durumları için, sadece 𝜀 parametresi yüzey pürüzlülüğünün basınç düşüşüne olan etkisini açıklamak için yeterli değildir. Her ne kadar bazı yüzey pürüzlülüğü değerleri, pürüzsüz kanal teorisyle benzer Poapp – Re değişimine sahip olsa da, geri kalan profiller teoriden çok farklı davranışlar sergileyip, yükselen Re sayısıyla beraber deviasyon miktarlarını da arttırmışlardır. Re = 1500'deki 𝜀= %2.5 durumunda, yüzey profiline bağlı olmak üzere, Poapp değeri pürüzsüz kanal teorisinden %15 kadar düşük ya da %55 kadar yüksek sapmalar gösterebilir. Bu sayılar, 𝜀= %5 vakalarında %37 ve %151 miktarlarına yükselmiştir. Mikrokanallarda basınç düşüşü ile ilgili literatürde görülen yanlış anlamaların ve çelişkili sonuçların, pürüzlülüğün tek tanımlayıcı parametresi olarak göreceli yüzey pürüzlülüğü kullanımı veya tamamiyle yüzey pürüzlülüğünün etkilerini ihmal etmek olabileceği sonucuna varılmıştır. Ancak, bu tür ihmalleri bağıl yüzey pürüzlülüğü %1'den büyük değerler için yapmak uygun değildir. Zirve sayısı ve profilin dalgalılığı gibi parametreler de incelenmeli ve raporlanmadılır.
Özet (Çeviri)
Effects of flow development and surface roughness on the pressure drop characteristics of laminar liquid flows inside microchannels are investigated numerically using OpenFOAM. Channels with square cross section of 500 μm× 500 μm and length of 80 mm are studied. Top surface of the channels are artificially roughened using the spatial frequency method to create 8 different roughness profiles. Scaling the relative roughness (𝜀) values of each profile to three different values (1.0, 2.5 and 5.0 %), a total of 24 cases are simulated in the Reynolds number range of 100-1500. Results are presented mainly as the variation of the apparent Poiseuille number (Poapp) with Reynolds number (Re). Flow fields are examined by considering velocity magnitude contours at different cross sections to understand the flow development effects, as well as streamlines. For 1% relative roughness, it is seen that 𝜀 is a representative parameter to understand the pressure drop behavior and other roughness characteristics do not affect the flow field considerably. All 𝜀= 1% cases show Poapp – Re variations that have the same behavior as that of the smooth channel theory, with maximum deviations being 3% at Re = 100 and 7% at Re = 1500. However, for 𝜀= 2.5% and 5% cases, 𝜀 is no longer enough to explain the effect of surface roughness on pressure drop. Although certain roughness profiles provide Poapp – Re variations that are similar to that of the smooth channel theory, other profiles resulted in completely different behaviors with deviations increasing with Re. It is seen that for 𝜀= 2.5% Re = 1500, depending on the surface profile, Poapp can deviate from the smooth theory as low as 15% and as high as 55%. These numbers increased to 37% and 151% for 𝜀=5% cases. It is concluded that the misunderstandings and the conflicting results seen in the literature about pressure drop in microchannels can be related to the use of relative surface roughness as the only defining parameter of roughness or even completely omitting roughness effects, which is clearly not the case for relative surface roughness values higher than 1%. Other parameters such as number of peaks and waviness also need to be considered and reported.