4-ter-butilbenzohidrazid türevi spirotiyazolidinonlar üzerinde çalışmalar
Studies on spirothiazolidinone derivatives of 4-tert-butylbenzohydrazide
  1. Tez No: 595560
  2. Yazar: ZEYNEP HALAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE CİHAN ÜSTÜNDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada 4-ter-butil-N-(6,7,8-(non)sübstitüe-2-metil-3-okso-1-tiya-4-azaspiro[4.5]dek-4-il)benzamid yapısında sekiz yeni bileşik (2-9) sentez edilmiş ve bileşiklerin antimikrobiyal etkinlikleri araştırılmıştır. Bu amaçla, 4-ter-butilbenzohidrazid uygun bir sikloheksanon türevi (sikloheksanon, 2-metilsikloheksanon, 3-metilsikloheksanon, 4-metilsikloheksanon, 4-etilsikloheksanon, 4-propilsikloheksanon, 4-ter-butilsikloheksanon veya 4-fenilsikloheksanon) ve 2-merkaptopropiyonik asit ile susuz toluenli ortamda tek kapta reaksiyona sokulmuştur. Bileşiklerin oluşum mekanizmaları tartışılmış ve yapıları elementel analiz, UV, IR, 1H-NMR, 13C-NMR (APT), 2D-NMR (HSQC), ve ESI-MS verileri ile doğrulanmıştır. Tüm bileşiklerin MDCK, CRFK, Vero, HEL, HeLa ve MT-4 hücre kültürlerinde, seçilmiş DNA ve RNA virüslerine karşı antiviral aktiviteleri incelenmiş; 4-ter-butil-N-(2,8-dimetil-3-okso-1-tiya-4-azaspiro[4.5]dek-4-il)benzamid) yapısındaki 5 numaralı bileşikte influenza A/H3N2'ye karşı, 4-ter-butil-N-(2-metil-8-ter-butil-3-okso-1-tiya-4-azaspiro[4.5]dek-4-il)benzamid) yapısındaki 8 ve 4-ter-butil-N-(8-fenil-2-metil-3-okso-1-tiya-4-azaspiro[4.5]dek-4-il)benzamid) yapısındaki 9 numaralı bileşiklerde Feline corona virüs ve Feline herpes virüs'e karşı aktivite saptanmıştır. Bileşiklerin çeşitli bakterilere ve Candida albicans'a karşı etkileri araştırılmış ancak kayda değer bir etki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study describes the synthesis of novel 4-tert-butyl-N-(6,7,8-(non)substituted-2-methyl-3-oxo-1-thia-4-azaspiro[4.5]dec-4-yl)benzamide derivatives (2-9) and evaluation of their antimicrobial activity. In the course of the syntheses 4-tert-butylbenzohidrazide, an appropriate cyclohexanone (cyclohexanone, 2-methylcyclohexanone, 3-methylcyclohexanone, 4-methylcyclohexanone, 4-ethylcyclohexanone, 4-propylcyclohexanone, 4-tert-butylcyclohexanone, 4-phenylcyclohexanone) and 2-mercaptopropionic acid were reacted in one pot . The reaction mechanisms involved in the formation of the end products have been discussed and the structures of the new compounds were confirmed by the data obtained from elemental analysis, UV, IR, 1H-NMR, 13C-NMR (APT), 2D-NMR (HSQC), and ESI-MS spectra. All compounds were tested for antiviral activity against selected DNA and RNA viruses in MDCK, CRFK, Vero, HEL, HeLa and MT-4 cells. Compound 5 (4-tert-butyl-N-(2,8-dimethyl-3-oxo-1-thia-4-azaspiro[4.5]dec-4-yl)benzamide) was found to be active against influenza A/H2N3 and compounds 8 (4-tert-butyl-N-(2-methyl-8-tert-butyl-3-oxo-1-thia-4-azaspiro[4.5]dec-4-yl)benzamide) and 9 (4-tert-butyl-N-(2-methyl-8-phenyl-3-oxo-1-thia-4-azaspiro[4.5}dec-4-yl)benzamide) were found to be active against Feline corona virus and Feline herpes virus. The compounds were inactive against the tested bacteria and Candida albicans.