Sıfır değerlikli demir nanopartikülünün (nZVI) toprak mikroorganizmaları üzerine olan etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of zero-value iron nanoparticle (nZVI) on soil microorganisms
- Tez No: 595561
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL MAZMANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Karbon, azot, fosfor ve kükürt döngüleri gibi biyojeokimyasal döngülerde ve kirleticilerin biyolojik bozunmasında toprak mikroorganizmaları bitki gelişimi ve iklim üzerine önemli etkilere sahiptir. Bu gibi işlevlerin korunması ve sürdürülmesi açısından nanoparçacıkların topraktaki mikrobik topluluklar üzerine potansiyel etkilerinin anlaşılması önem kazanmaktadır. Son birkaç yılda nano boyutta malzemelerin kimyasal kirlilik gideriminde kullanımına yönelik çalışmalar yapılmakta ve bu süreç nanoremediasyon olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmada Mersin'de tarımın yoğun olarak yapıldığı Adanalıoğlu bölgesindeki topraktan izole edilen bakteri türleri kullanılmıştır. Pestisitle kirlenmiş alanlarda yaşamaya adapte olmuş suşlar kullanılarak Sıfır Değerlikli Demirin doğal ortam üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla, sıfır değerlikli demir nanopartikül sentezi sıvı fazda indirgenme metoduna dayalı borhidrür indirgeme metodu ile sentezlenmiştir. Daha sonra sıfır değerlikli demir nanopartikülünün kimyasal kirlilik üzerine etkileri değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, Adanalıoğlu bölgesindeki topraktan izole edilen bakteri türlerinin sıfır değerlikli demirle etkileşimi sonucu izole bakteri türleri üzerine anlamlı bir değişim gözlenmemiştir. Gözlemlenen bulgularda gösteriyor ki, izole edilen bakteriler sıfır değerlikli demire karşı bir direnç oluşturmaktadır. Bununla birlikte, nanopartiküllerin bölge mikroorganizma yaşamı üzerine etkilerini değerlendirebilmek için daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Soil microorganisms in biogeochemical cycles such as carbon, nitrogen, phosphorus and sulfur cycle and biological degradation of pollutants have important effects on the nature and climate of plants. It is important understandeth effectiveness of nanoparticles on soil microbial communities in ordertomaintainsuch functions. Inthelast years, nanoscale materials are used for the removal of chemical pollution and this process defined as a nanoremediation. Inthisstudy, bacteria isolated from soil in Adanalıoğlu region, whereagriculture is intense in Mersin, wereused. The Effects of Zero-valued Iron on the natural environment are investigated using strain adapted to live in pesticide contaminated areas. Forthispurpose, zero-valent iron nanoparticle was synthesized by borohydride reduction method based on liquid phase reduction technique. Then, the effects of zero-valent iron nanoparticle on microorganisms are evaluated. As a result, there was no significant effect of zero iron particles on bacteria isolated from soil in Adanalıoğlu. The observed findings show that Isolated Bacteria Have a resistance zero-valentin. However, more extensive field study are needed to evaluate the effects of nanoparticles on microorganism in the region.