Mecmu'a-yı Eş'ar(06 HK 3961) inceleme-metin-tıpkıbasım
Collection of Poems(06 HK 3961) examination-text-facsimile
  1. Tez No: 595563
  2. Yazar: BURCU DOĞAN KOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA AVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Çalıştığımız Mecmu'a-yı Eş'ar sahibi belli olan bir mecmu'adır. Bu itibarla edebiyat tarihine katkı sunacak bir mahiyet gösterir. Bu mecmu'a 17.yy divan şairlerinden Arif'e aittir. Mecmuadaki şiirlerin genel görüntüsüne bakıldığında“Piri”mahlasıyla şiirler yazan Sadrazam Pir Mustafa Paşa etrafında kümelenen şairlerin, şiirlerinin ağırlık teşkil ettiği bir mecmu'adır. Mustafa Paşa şairleri diyebileceğimiz bu şairler, mecmu'anın sahibi Arif onun dostları ve sadrazamla iltisaklı olan Bāri'ḭ, Arif ve Şehib gibi şairlerdir. Bu şairlerin dışında Arif'in kendisine üstad olarak gördüğü Lāmḭ Çelebḭ'nin şiirleri de mecmu'ada dikkat çekici sayıdadır. Yine aynı dönemin üstad şairlerinden Balıkesirli Rāsih Bey'in şiirlerine de yer verilmiştir. Bizim için bu mecmu'anın en kaydeder tarafı sahibinin belli oluşu ve bir şair topuluğunu temsil eden ve adeta onların ortak bir eseri gibi görülen yönüdür.
Özet (Çeviri)
Mecmu'a-yı Eş'ar owner is a certain macmua. In this respect, it will contribute to the history of literature. This mecmu'a 17th century Divan poet belongs to Arif'e. When the general view of the poems in the journal is considered, it is a mecmu'a where poets and poems clustered around the Grand Vizier Pir Mustafa Pasha, who wrote poems under the pseudonym "Pir weight. These poets, who can be called Mustafa Pasha poets, are the poet Arif who is the owner of mecmu'a and his friends and poets like Bāri'i, Arif, and Şehib who are connected with the grand vizier. Apart from these poets, the poems of Lāmi Çelebi, whom Arḭf sees as his masters, are also remarkable in mecmu'a. The poems of Râsih Bey of Balıkesir, one of the master poets of the same period, were also included. For us, the most notable side of this magazine is the fact that the owner is certain and represents a community of poets and is seen as a common work of theirs.