Kanatlı kan serumlarında avian rhinotracheitis virus (art) antikorlarının ELISA ile belirlenmesi
The determination of avian rhinotracheitis virus (ART) antibodies in poultry blood sera with ELISA
  1. Tez No: 595566
  2. Yazar: ESİN DURAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP SAVAŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Avian Rhinotracheitis Virus, kanatlılarda üst solunum yollarını etkilemektedir. Broyler damızlıklarda ise solunum yolları ile birlikte sinirsel semptomlar ile yumurta veriminde düşüklük gözlenmektedir. Klinik tablonun ortaya çıkışında sekonder patojenlerin ve yetiştirme koşullarının önemli rolü bulunmaktadır. İnfeksiyonun tanısında serolojik yöntemler önem taşımaktadır. Özellikle ELISA bu amaçla kullanılmaktadır. Bu çalışmada, Aydın, İzmir ve Manisa illerindeki Ticari Broyler yetiştirilen kümeslerde, solunum yollarında hastalığa ve yüksek verim kayıplarına neden olabilen Avian Rhinotracheitis virusunun neden olduğu hastalığın serolojik prevalansının saptanması amaçlanmıştır. Örneklemede Aydın'da 9 farklı kümesten 178, İzmir'de 11 farklı kümesten 215, Manisa'da 8 farklı kümesten 159 adet olmak üzere toplam 28 farklı kümesten 552 adet kan örneği kullanılmıştır. Her üç ilin toplamında tüm numunelere göre bir değerlendirme yapıldığında ise araştırmada işlenen toplam 552 adet kan serumunun ELISA testi ile ART yönünden değerlendirmesinde pozitiflik oranı % 73,91 (408 pozitif – 144 negatif) olarak tespit edilmiştir. Aydın ilindeki pozitiflik oranı %69,66 , İzmir ilindeki pozitiflik oranı % 80,93, Manisa ilindeki pozitiflik oranı ise %69,18 olarak tespit edilmiştir. Çalışma sonuçları değerlendirildiğinde her üç ilde de pozitiflik oranları da oldukça yüksek bulunmuştur. Bu nedenle hastalıkla ilgili daha fazla çalışmaların yapılması gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Hastalıkla mücadele açısından daha ayrıntılı çalışmaların yapılması yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Avian rhinotracheitis virus affects the upper respiratory tract in poultry. In broiler breeders it is observed that there is a decrease in the egg production with neural symptoms along with the respiratory tract. Secondary pathogens and growing conditions play an mportant role in the appearance of the clinical picture. Serological methods are important in the diagnosis of infection. Especially ELISA is used for this purpose.The aim of this study is to determine the serological prevalance of Avian Rhinotracheitis virus which can cause respiratory diseases and high yield losses in Commercial Broiler coops in Aydın, İzmir and Manisa provinces. In the samplingi totally 552 blood samples from 28 different coops, 178 from 9 different coops in Aydın, 215 from 11 different coops in İzmir and 159 from 8 different coops were used. When an evaluation was made according to all sample in the total of all three provinces, the positivity rate in the ART evalution of 552 blood sera processed in the study was found to be 73,91% (408 positive-144negative). The positivity rate in Aydın province was 69,66%, the positivity rate in İzmir province was 80,93% and the positivity rate in Manisa province was 69,18%. When the results of the study were evaluated, the positivity rates in all theree provinces were found to be quite high.Therefore, it is necessary that more studies about the disease should be done. More detailed studies will be useful in terms og struggling with the disease.