Fused conjugated structures for organic electronics
Organik elektronikler için kaynaşık konjüge yapılar
- Tez No: 595565
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇIRPAN, PROF. DR. LEVENT KAMİL TOPPARE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Energy, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
İlk uygulamada, organik ışık saçan diyotlarda kullanılmak üzere fenanthroimidazol ile birleştirilmiş benzotriazol tabanlı polimerik zincire sahip üç farklı polimer sentezlenmiştir. P1 ile üretilmiş elektroluminans cihazı üstün özellikler göstermiştir. 3,02 eV ile en yüksek bant aralığına sahip P1 tabanlı cihaz en yüksek 3,01 cd/A luminans verimi ile 140.180 cd/m2 luminans değerine sahip olmuştur. İkinci kısımda, lakkas tabanlı katekol biyosensörü için monomer M1 sentezlemiş olup ketondan (M1) oksime (M2) ve enamine (M3) fonksiyonellendirilmiştir. Enzim immobilizasyonu gluteraldehit ile üzeri çıplak elektrokimyasal polimer kaplı camsı karbon elektrota çapraz bağlanmıştır. M1 tabanlı polimer herhangi bir yardımcı maddeye ihtiyaç duymadan 0.005-0.175 mM doğrusal aralığı ve 9.86 μM saptama sınırı gibi üstün özelliklere sahip olmuştur. Son bölümde, kalkojenlerin ve ayrıca electron itici/çekici grupların etkilerini incelemek amacıyla güneş pillerinde kullanılacak dört farklı polimer sentezlenmiştir. PO diğerlerine kıyasla en yüksek güç çevirim verimi % 4.72'ye ulaşmıştır. Polimerlerin ön araştırma sonuçları güneş hücreleri için gelecek vaad eden sonuçlar göstermiştir. Bunlardan ayrı iki farklı konjüge polimerler daha absorpsiyon aralıklarını kızıl ötesi bölgeye genişletmek amacıyla sentezlenmiştir. Optik bant aralıkları konjüge polimerlerin sırasıyla PIQBDT ve PIQCAR'ın absopsiyon eğrilerindeki başlangıç (onset) değerleri olan 870 ve 760 nm kullanılarak 1,42 ve 1,63 eV olarak hespalanmıştır. Son çalışma ise plasmonik nanoparçacıklara kovalent olarak bağlanabilecek polimerlerin sentezini kapsamaktadır. Bu sayede plasmonik nanoparçacıkların güneş hücreleri içindeki morfolojik dağılımını polimerin yakın çevresinde bulunmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In the first application, to investigate the organic light emitting diode device performances three different polymers were synthesized in which fused phenantroimidazole ring was combined with benzotirazole based polymeric backbone. P1 incorporated electroluminescent device exhibited superior performance. The highest luminance efficiency for P1 based device was 3.01 cd/A with a luminance value of 140,180 cd/m2. In the second part, monomer M1 was synthesized and functionalized from ketone (M1) to oxime (M2) and enamine (M3) for laccase based catechol biosensors. Laccase immobilized by crosslinking with glutaraldehyde on bare polymer coated galssy carbon electrode. M1 based electrode exhibited superior performance linear range between 0.005-0.175 mM with detection limit of 9.86 μM without need of any additional support material. In the final part, four similar polymers were synthesized where the effect of chalcogens or effect of electron donating/withdrawing ability of substituents were investigated separately. PO gave the highest power conversion efficiency among others with a value of 4.72 %. Hence preliminary studies of polymers exhibited promising properties for efficient solar cells. Two more polymers were synthesized to enlarge the absorption of conjugated polymers to infrared region. Optical band gaps of polymers were calculated from absorption on set values of 870 and 760 nm as 1.42 and 1.63 eV respectively for PIQBDT and PIQCAR. The last study covered the synthesis of polymeric material, which can covalently bond to plasmonic nanoparticles. In this way morphological distribution of plasmonic nanoparticles could be in close proximity to polymer in solar cells.