An investigation of the effect of the gamification on acceptance of Islamic mobile banking
İslamî mobil bankacılığın kabulünde oyulaştırmanın etkisinin incelenmesi
- Tez No: 595592
- Danışmanlar: DR. AYŞEGÜL SAĞKAYA GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Son yıllarda dijitalleşmenin ve sosyal medyanın gücüyle oyun ve oyunlaştırma kavramları popülerliğini artırmaktadır. Birçok sektörün oyunlaştırmadan kendi içerisinde faydalanıyor olması sebebiyle, bankacılık sektörü de bunu uygulamaya başlamıştır. Dünyadaki örneklerin birer birer artması ile bankalar bu örneklerden ilham almış; kendi süreçleri içerisine oyun mekaniklerini yerleştirmeyi hedeflemiştir. Bunu yapmalarındaki amaç, mobil bankacılık hizmetlerini daha çok kullandırmak ve müşteri tarafından kabulünü artırmaktır. Sektörde payı düşük ve sınırlı bir müşteri profiline sahip İslamî bankalar da oyunlaştırma ve oyun tasarımı gibi konulara ilgili hale gelmiştir. Bu tezin amacı, oyunlaştırmanın İslami mobil bankacılığın benimsenmesi üzerindeki etkisinin yaş ve cinsiyet moderasyonuyla Teknoloji Kabul ve Kullanım Birleştirilmiş Modeli (TKKBM2) modeli aracılığıyla araştırılmasıdır. Oyun oynama etkisinin yanı sıra performans beklentisi, çaba beklentisi, sosyal etki, kolaylaştırıcı koşullar, hedonik motivasyon ve fiyat değerinin davranışsal niyet üzerindeki etkilerini ölçmek amaçlanmaktadır. Sonuçlara göre, yukarıdaki boyutların bazılarının haricinde, oyunlaştırmanın özellikle 30 yaş altı İslami bankacılık müşterileri için mobil bankacılığın benimsenmesinde önemli derecede olumlu bir etkisi vardır. Böylelikle, İslamî banka dijital pazarlama uzmanlarına, olası oyunlaştırma projelerinde dikkat edilmesi gereken hususları belirleme noktasında yol gösterilmiş olunmuştur. Aynı şekilde dünyada oyunlaştırma ve İslamî mobil bankacılık kabulüne etkileri açısından sayılı tezlerden biri olduğundan ardından gelen araştırmalar için bir kaynak teşkil etmek amaçlanmıştır
Özet (Çeviri)
With the power of digitalization and social media, the concepts of gaming and gamification have increased in popularity in recent years. The banking sector has begun to implement gamification applications, as many sectors benefit from gamification within themselves. With the increase of examples one by one in the world, many banks were inspired by these examples and aimed to place game mechanics in their own processes. Their aim is to make mobile banking services more widely available and increase customer acceptance. Islamic banks, which have a low share in the sector and a limited customer profile, have also become interested in issues such as gamification and game design. The aim of this thesis is to investigate the effect of gamification on the adoption of Islamic mobile banking through age and gender moderation with the help of UTAUT2 model. It is aimed to measure the effects of performance expectancy, effort expectancy, social influence, facilitating conditions, hedonic motivation and price value on behavioral intention besides the gamification impact. According to the results, as well as above dimensions, gamification has also a significantly positive effect on the adoption of mobile banking for below 30 years of age Islamic banking customers. Thus, Islamic banking digital marketing experts were guided in identifying issues to be considered in possible gamification projects. Likewise, since it is one of the theses in terms of its effects on gamification and acceptance of Islamic mobile banking in the world, it is aimed to provide a resource for the following researches.