Türkiye'nin Ege denizi kıyılarında dağılım gösteren trakonya balığı Trachinus radiatus Cuvier, 1829'nın bazı biyo-ekolojik özellikleri
Some bioecological characteristics of the starry weever Trachinus radiatus Cuvier, 1829 distributed along the Aegean coast of Turkey
  1. Tez No: 595623
  2. Yazar: OZAN AKAN AKŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN IRMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin Ege ve Akdeniz kıyılarında dağılım gösteren Trakonya balığı Trachinus radiatus Cuvier, 1829'nın bazı biyo-ekolojik özellikleri tespit edilmiştir. Temmuz 2018 - Haziran 2019 tarihleri arasında, İzmir Su Ürünleri Halinden mevsimsel olarak toplamda 266 adet birey temin edilmiştir. Elde edilen bireylerin büyüme, üreme ve beslenme özellikleri belirlenmiştir. Bireylere ait minimum, maksimum ve ortalama total boyları sırası ile 18,90 cm, 50,50 cm ve 34,40 ± 4,46 cm'dir. Bireylerin minimum, maksimum ve ortalama ağırlıkları ise sırasıyla 63,62 g, 1373,30 g ve 446,44 ± 191,00 g'dır. Örneklenen balıkların 1-10 yaş aralığında dağılım gösterdiği bulunmuştur. 5 yaşındaki balıklar % 33,46'lık bir oranla tüm yaşlar için baskın durumdadır. Total boy ve ağırlık ilişkisi bütün bireyler için hesaplanmış ve boy ağırlık ilişkisi denklemi W = 0,0085 * L3,0548, r = 0,979 olarak tespit edilmiştir. Von Bertalanffy Büyüme Denklemi parametreleri bütün bireyler için Lt = 59,95 * [ 1-e -0,1537 (t+0,734)] ve Wt = 2291,97 * [ 1-e -0,1062 (t-1,5873)] olarak hesaplanmıştır. Kondisyon faktörü değerleri tüm örnekler için mevsimsel olarak hesaplanmış ve dişilerde en yüksek kış mevsiminde (1,04), erkeklerde ise sonbahar mevsiminde (1,08) en yüksek değere ulaştığı belirlenmiştir. T. radiatus türünün Ege Denizi'ndeki üreme periyodunun Temmuz - Eylül ayları arasında olduğu ve Gonodasomatik indeks değerlerinin Temmuz ayında (3,85) en üst seviyeye ulaştığı tespit edilmiştir. Türün fekonditesinin ortalama 86.875 adet yumurta olduğu tespit edilmiştir. Bu yumurtaların çapları da ortalama 0,65 ± 0,35 mm olarak bulunmuştur. Türe ait beslenme özelliklerini belirlemek amacıyla elde edilen örneklerin mide içerikleri incelendiğinde, Göreceli Önem İndeksi (%IRI) değerine göre beslenme rejiminin sırası ile kemikli balıklar, dekapod krustaseler ve kafadan bacaklılardan oluştuğu tespit edilmiştir. Bu sonuçla türün piskivor beslenme özelliği gösterdiği bulunmuştur. Yürütülen çalışma neticesinde Ege Denizinde dağılım gösteren T. radiatus'un biyo-ekolojik özellikleri ilk defa ortaya koyulmuştur. Bu bağlamda elde edilen sonuçlar neticesinde bu türün denizel ekosistemdeki yerinin ve öneminin belirlenmesine katkıda bulunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, some bioecological characteristics of the starry weever Trachinus radiatus (Cuvier, 1829) which is distributed along the Aegean and the Mediterranean coasts of Turkey were determined. Between July 2018 and June 2019, a total of 266 individuals were obtained from İzmir Wholesale Fish Market. Growth, reproduction and feeding characteristics of the obtained individuals were determined. The minimum, maximum and average total lengths of the sampled individuals obtained were 18,90 cm, 50,50 cm and 34,40 ± 4,46 cm respectively. The minimum, maximum and average weights of the sampled individuals are 63,62 g, 1373,30 g and 446,44 g respectively. Sampled individuals were found to be distributed between 1 - 10 age groups. 5-year-old fish are dominant for all ages with a rate of % 33,46. Total length and weight relationship was calculated for all individuals and the length weight relationship equation was found to be W = 0,0085 * L3,0548 r = 0,979. Von Bertalanffy Growth Equation parameters were calculated as Lt = 59,95 * [ 1-e -0,1537 (t+0,734) ] and Wt = 2291,97 * [ 1-e -0,1062 (t-1,5873) ] for all individuals. Condition factor values were calculated seasonally for all samples and it was found that it reached the highest value in females in winter (1,04) and in males in autumn (1,08). Reproduction period of T. radiatus in the Aegean Sea was found to be between July and September. Gonodasomatic index values reached the highest level in July (3,85). The average fecondity of the species was found 86.875 eggs. The average diameter of these eggs was 0.65 ± 0.35 mm. To evaluate the feeding characteristics of the species stomach contents were examined. According to the Index of Relative Importance (%IRI) value, it was determined that the feeding regime was composed of the bony fishes, decapod crustaceans and cephalopods. As a result, it was found that species showed piscivor feeding characteristics. As a result of the study, bio-ecological characteristics of T. radiatus fish distributed in Aegean Sea have been revealed for the first time. As a result of the results obtained in this context, it is thought that this species will contribute to the determination of its place and importance in the marine ecosystem.