Spilocaea oleagina (cast.) hughes' nın neden olduğu zeytinde halkalı leke hastalığının yaygınlık oranı ile bazı hava koşulları arasındaki ilişki üzerine çalışmalar
Studies on the relationship between some weather conditions and di̇sease incidence of the olive leaf spot caused by spilocaea oleagina (cast.) hughes
- Tez No: 595622
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİMMET TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Zeytin tarımı Bursa ili tarım sektörünün önemli bir kısmını teşkil eder ve Spilocaea oleagina (Cast.) Hughes'nın neden olduğu zeytinde halkalı leke hastalığı da Bursa'da ve tüm Akdeniz Bölgesindeki zeytinlerin en önemli yaprak hastalığıdır. Bu çalışmada, araştırmalar 2017-2018 yetiştiricilik döneminde Bursa ili Orhangazi ilçesindeki iki zeytin bahçesinde, zeytinde halkalı leke hastalığının yaygınlık oranları ile hava sıcaklıkları, yağmurlu günler, yaprak ıslaklık süreleri ve hastalık için uygun gün sayıları gibi bazı hava koşulları arasındaki ilişkiyi saptamak amacı ile yapılmıştır. Hastalığın yaygınlık oranları aylık yapılan bahçe surveyleri ile belirlenmiştir. İklim verileri de ilgili yıllarda bahçe meteoroloji istasyonlarından elde edilmiştir. Çalışma sonunda, hastalık için uygun gün sayıları ile ilgili yılların aylarındaki aylık toplam yağışlı gün sayıları arasında bir pozitif korelasyon (r = 0,776) belirlenmiştir. Bu sonuca ilave olarak hastalık için uygun gün sayıları ile ilgili yılların aylık ortalama hava sıcaklıkları arasında da bir negatif ilişki ( r = -0,670) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Olive farming represents a significant part of the agricultural sector in Bursa Province and olive leaf spot disease caused Spilocaea oleagina (Cast.) Hughes is also the most impoertant foliar disease of olive in Bursa and all of the Mediterranean Region. İn this study, investigations were carried out to determine the relationships between the incidence of olive leaf spot and some weather conditions such as weather temperatures, rainy days, leaf wetness durations and the numbers of suitable days for infection in two olive orchard in Orhangazi district of Bursa Province in 2017 and 2018 growing sessons. The disease incidences were determined by monthly orchard surveys also the climate paremeters were obtained from orchard wheather stations during the years. At the end of the study, a positive ceorrelation (r = 0,776) war determined between the numbers of suitable days for infection of the months and the number of total rainy days in the monthsof the years. İn addition to this result, a negative correlation (r = 0,670) war found between the numbers of suitable days for infection and average weather temperatures of the months of the years.