Aynı yetişme ortamında yer alan farklı ağaç türlerinde intersepsiyonun belirlenmesi
Determination of interception from different tree species in the same habitat
  1. Tez No: 595630
  2. Yazar: MEHMET TANYEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ŞENSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
İntersepsiyon bitkinin toprak üstü kısımları tarafından tutulan ve yere ulaşmadan tekrar atmosfere dönen yağışa verilen addır. Hidrolojik döngüde birçok açıdan çok önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada aynı yetişme ortamı koşulları altında, yedi farklı orman ağacının intersepsiyon kayıpları belirlenmiştir. Çalışma Zonguldak Ereğli'de Kasım 2018 ile Haziran 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Tüm türler için orman altı yağış ve gövdeden akış ölçülmüş ve bitki altına düşen toplam net yağış belirlenmiştir. Açık alana düşen toplam yağış miktarı ile net yağış arasındaki fark üzerinden intersepsiyon kaybı ortaya konmuştur. Çalışma süresince orman altı yağış oluşturan toplam 16 yağmur olayı gerçekleşmiş ve açık alanda 816,60 mm yağmur kaydedilmiştir. Türlere bağlı olarak orman altı yağış değerleri 48,86 ile 61,37 mm; gövdeden akış değerleri ise 0,37 ile 2,34 mm arasında belirlenmiştir. Toplam intersepsiyon miktarı %37,68 ile meşede en düşük; %49,18 ile servide en yüksek olmuştur.
Özet (Çeviri)
Interception is the name given to precipitation that is held by the above-ground parts of the plant and returns to the atmosphere before it reaches the ground. Interception is very important in many aspects of hydrologic cycle. In this study, under the same habitat conditions, the interception losses occurring in seven different forest trees were determined. The study was carried out between November 2018 and June 2019 in Zonguldak Ereğli. For all species, throughfall and streamflow were measured and total net rainfall per plant was determined. The difference between the total amount of precipitation falling in the open area and the net precipitation has been revealed by the loss of interception. During the study, a total of 16 rain events occurred under the vegetation with net rainfall and 816,60 mm rainfall was recorded in the open area. Throughfall values of the species are between 48.86 and 61.37 mm; streamflow values were determined between 0.37 and 2.34 mm. Total amount of interception was lowest for oak tree with 37.68%; it was highest for cypress tree with 49.18%.