Köşe bağlantılarında ara-yüzey bağlantı performansının arttırılmasının deneysel yöntemle araştırılması
The experimental investigation of increasing interface connection performance in corner joints
- Tez No: 595631
- Danışmanlar: PROF. DR. YELİZ PEKBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzde ilerleyen üretim teknolojileri sayesinde imalatçılar her türlü malzemeden her türlü parçanın imalatını yapabilmektedir. İmalatçıların fark yaratabilmesi için aynı malzemeden en yüksek verimi alacağı yöntem ile minimum maliyetle üretim yapmaları gerekmektedir. Bu tezde de; Pultrüzyon ve Vakum İnfüzyon yöntemleriyle üretilmiş kompozit parçalarının yapıştırılarak oluşturduğu köşe bağlantılarındaki hasar yükleri incelenmiştir. Üretim yöntemleri değiştirilerek aynı malzemeden aynı kalınlıkta üretilen lamaların yapıştırma yüzeylerine eklenen nanokil malzemeye gösterdiği sonuçlar belirlenmiştir. Farklı konumlandırılan takviye malzemelerinin yapışma yüzey performansına olan etkisi çekme deneyleri ile gözlemlenmiştir. En uygun bağlantı tipinin belirlenmesi de uygulanan çekme deneylerinin sonuçlarına göre gerçekleştirilmiştir. Uygulanan üretim tipi, bağlantıda kullanılan yapıştırıcı tipi ve yapıştırmayı destekleyen malzemelere göre kıyaslamalarla optimum bağlantı tipi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, thanks to advancing production technologies, manufacturers can manufacture all kinds of materials from all kinds of materials. In order to make a difference, manufacturers need to produce at the lowest cost with the method that will get the highest yield from the same material. In this thesis, damage loads of corner joints formed by bonding composite parts produced by Pultrusion and Vacuum Infusion methods are examined. The production methods were changed and the results of the lamina produced from the same material to the bonded surfaces of the nanoclay material were determined. The effect of different positioned reinforcing materials on the adhesion surface performance was observed by tensile tests. The determination of the most suitable connection type was carried out according to the results of the tensile tests. The optimum connection type was determined by comparison of the type of production applied, the type of adhesive used in the joint and the materials supporting the bonding.