Hidroksiklorokinin süre ve doza bağlı olarak retina üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of hydroxychloroquine on retina in terms of duration and dose
  1. Tez No: 595632
  2. Yazar: ERTUĞRUL DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN SAYGILI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Hidroksiklorokin kullanan hastalarda hidroksiklorokinin retina üzerine etkilerinin değerlendirilmesi Yöntem: Bu çalışma ocak 2018 ve ağustos 2019 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları polikliniğine kontrol amaçlı gelen ve tarafımıza konsulte edilen hastalarından oluşan retrospektif, klinik, interdisipliner tek merkezli bir çalışmadır. Aynı tarihlerde hastaneye kontrol amaçlı başvuran, sistemik ve oküler hastalığı bulunmayan gönüllüler kontrol grubu olarak seçilmiştir. İlacı 1 yıldan az kullananlar; grup1, 1 yıl ve 5 yıl arasında kullananlar; grup 2, 5 yıl ve üzerinde kullananlar grup 3 ve kontrol grubu; grup 4 olarak alt gruplara ayrıldı. Tüm hastalara tam oftalmolojik muayene ve spektral domain optik koherens tomografi (SD-OKT) ile santral fovea kalınlığı (SFK) ölçümü yapılmıştır. Bulgular: Çalışma grubunda 30 hasta, kontrol grubunda 30 hasta olmak üzere 60 hastanın 60 gözü değerlendirildi. Hem çalışma ve kontrol grubunda hem de alt gruplarda gruplar arasında yapılan ikili karşılaştırmalarda yaş, kilo, günlük ilaç kullanım dozu, kullanım süresi ve kümülatif ilaç kullanım dozuna bağlı olarak oluşturulan risk grupları arasında Santral Foveal Kalınlık(SFK) değerleri açısından anlamlı bir fark saptanmadı (p >0.05). Sonuç: Hidroksiklorokin kullanan hastalarda hidroksiklorokin retinopatisini saptamak için santral foveal kalınlık ölçümü tek başına yeterli değildir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Evaluation of the effects of hydroxychloroquine on retina of patients with hydroxychloroquine medication. Methods: This is a retrospective, clinical, interdisciplinary, single-center study of patients consulted and admitted to the Ophthalmology Clinic of Gaziantep University Medical Faculty between January 2018 and August 2019 for control purposes. In the same period of time, volunteers who were referred to the hospital for control and who did not have any systemic diseases were selected as the control group. Those who use the drug less than 1 year later; group 1, Between 1 year and 5 year users; group 2, 5 year and more users; group 3 and control group; group 4 was subdivided into subgroups. All patients underwent detailed ophthalmologic examination and measurement of central foveal thickneess (CFT) using spectral domain optic coherence tomography (SD-OCT). Results: As a combination of study and control groups of the patients, 60 eyes which belong to 60 patients in total are analyzed in this thesis. Pairwise comparisons between groups in both study and control groups and subgroups; Central Foveal Thickness (CFT) values were not significantly different between the risk groups based on age, weight, daily drug use dose, duration of use and cumulative drug use dose. (p >0.05). Conclusion: Central foveal thickness alone is not sufficient to detect hydroxychloroquine retinopathy in patients with hydroxychloroquine medication.