HBBTV uygulamaları ile ilgili platformların ve standartların incelenmesi ve bu standartlara uygun HBBTV uygulama havuzunun geliştirilmesi
A study on standards and platforms for HBBTV applications and developing an application pool conforming these standards
- Tez No: 595637
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
HbbTV, TV yayını ile genişbant interneti birlikte kullanarak izleyicilere eğlence, bilgi, sosyal paylaşım servisleri sunan bir yayın standardı girişimidir. HbbTV uygulamaları, set üstü kutu ve internet uyumlu televizyonlar aracılığı ile izleyiciye ulaşmaktadır. HbbTV standardına uyumlu televizyonlar ve set üstü kutular Avrupa'da yaygınlaşmaya başlamıştır. Bununla birlikte HbbTV, Avrupa'da birçok ülkede standart olarak kabul edilmektedir. Almanya, Fransa, Hollanda ve Avusturya'dan sonra İspanya da HbbTV'yi Internet TV'ler için standart olarak kabul etmiştir. Bu tez çalışmasında, HbbTV uygulaması geliştirebilmek için mevcut standartlar analiz edilmiş, geleneksel web programlama ile olan farklılıkları irdelenmiş ve geniş bir uygulama içeriğine sahip olan, hedef alınan TV kanallarına ve dijital platformlara göre içeriği şekillenebilecek, kullanıcı dostu, çoğu HbbTV uyumlu cihazda sorunsuz çalışabilecek bir HbbTV uygulama platformunun geliştirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
HbbTV is an initiative serving entertainment, information and social networking services to end users by combining the broadcast and broadband. HbbTV applications are delivered to end users through connected TVs and set-top boxes. HbbTV compatible TVs and set-top boxes are becoming widespread in Europe. Moreover, in many countries in Europe, HbbTV is accepted as a standard. In addition to Germany, France, Holland and Austria, Spain has agreed to adopt HbbTV has its systems of choice for connected TVs. In this thesis, those existing standards needed to develop HbbTV applications are analysed, the differences between normal WEB programming and HbbTV application programming are explicated and it is aimed to develop a HbbTV application pool that is user-friendly, having various content of services, its contents can be configured to different digital platforms and TV channels and working problem-free in all of the HbbTV compatible TVs and set-top boxes.