Mezbahalardan kaynaklanan atıksuların arıtılabilirliğinin araştırılması
Investigation of treatability of wastewater from slaughterhouses
- Tez No: 595638
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE YALILI KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kesim aşamasında ve sonrasında mezbaha tesislerinde, yüksek konsantrasyonlarda kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ) (3 500 – 12 500 mg/L), biyolojik oksijen ihtiyacı (BOİ) (1 250 – 1 900 mg/L), askıda katı madde (AKM) (400 – 2 300 mg/L), toplam fosfor (2 – 7,5 mg/L), toplam azot (25 – 32 mg/L), yağ&gres (90 – 2 700 mg/L) ve kan ihtiva eden atıksular oluşmaktadır. Kanın yirmi günlük BOİ değeri 405 000 mg/L, beş günlük BOİ değeri 150 000 - 200 000 mg/L mertebelerinde olduğundan, yüksek miktarda kan içeren mezbaha tesisi atıksularının alıcı ortama verilmeden önce arıtılması gerekmektedir. İçerdiği yoğun kirletici maddeler nedeniyle arıtılmaları oldukça zor ve maliyetli olan bu atıksuların arıtımında, fiziksel, kimyasal ve biyolojik metotlar kullanılmaktadır. Bu çalışmada, Konya'da bulunan 70 büyükbaş, 230 küçükbaş hayvan kapasiteli bir mezbaha tesisinden kaynaklanan atıksuların karakterizasyonu belirlenmiş ve arıtılabilirliği incelenmiştir. Bu kapsamda fizikokimyasal ve biyolojik arıtma ünitelerini içeren bir atıksu arıtma tesisi boyutlandırılmış ve bu arıtma tesisinin kurulabilmesi için gerekli maliyet hesabı yapılmıştır. Fizikokimyasal ve biyolojik arıtılabilrilik sonucunda; KOİ, yağ&gres ve renk giderim verimleri sırasıyla %98, %98 ve %90 olarak elde edilmiştir. Bu giderme verimleriyle KOİ 78,4 mg/L, yağ&gres 10 mg/L, renk 78,5 mg/L mertebelerine indirilmiştir. Mezbaha atıksularının arıtımında fizikokimyasal ve biyolojik proseslerin uygun arıtma yöntemleri olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Slaughterhouse wastewaters containing high chemical oxygen demand (COD) (3 500 – 12 500 mg/L), biological oxygen demand (BOD) (1 250- 1 900 mg/L), total suspended solids (TSS) (400 – 2 300 mg/L), total phosphorus (TP) (2 – 7,5 mg/L), total nitrogen (TN) (25 – 32 mg/L), oil&grease (90 – 2 700 mg/L) and blood have occured during and after the cutting in slaughterhouse. Since the twenty and five days BOD values of blood are 405 000 mg/L and 150 000 - 200 000 mg/L, respectively, the slaughterhouse wastewater containing high amounts of blood needs to be treated before discharging to the receiving media. Physical, chemical and biological methods are used in the treatment of this kind of wastewaters which are difficult and costly to be treated due to the high amounts of pollutants. In this study, the characterization of wastewater from a slaughterhouse with 70 ovines and 230 bovines in Konya was determined and their treatability was investigated. In this way, a wastewater treatment system including physicochemical and biological treatment units was dimensioned and necessary cost calculation was made for the etablishment of this treatment system. As a result of treatment with physicochemical and biological treatment systems; COD, oil&grease and colour removal efficiencies were determined as 98%, 98% and 90%, respectively. With this removal efficiencies COD was reduced to 78,4 mg/L, oil&grease to 10 mg/L, color to 78,5 mg/L. It has been concluded that physicochemical and biological processes are suitable treatment methods for slaughterhouse wastewater treatment.