Heykelde mimari imge olgusu
Architectural image phenomenon in sculpture
  1. Tez No: 595645
  2. Yazar: GÜNGÖR YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER EMRE YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Heykel Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Heykelde mimari imge olgusunu bütünüyle ele alacak olursak ilk mimari örneklerden günümüze dek devam eden mimarinin ve heykelin yapıyla olan ilişkisi ve özgünlük gösteren yapılar üzerinden ''imge'' olgusu ele alınmaktadır. İmgelerin mimari bir yapıyla ilişkili olarak kullanılması ve imgelerin zihnimizde yaptığı çağrışımlardan heykel yapmaktır. Başka bir deyişle Mimari elemanları işlevsizleştirerek fakat bir yandan da çağrıştırdığı işlevi tamamen yıkmadan imgelerin heykelin bir parçası olarak kullanılmasıdır. Geçmişte mimari heykelin dilini kullanarak bir çok tasarımcı yapıtlarını bu doğrultuda ortaya koymuşlardır. Aynı şekilde günümüzde de mimarinin tekniklerinden yararlanarak heykeller yapılmaktadır. Bu da bize mimari ve heykelin etkileşiminden ortaya çıkan yapıtlar sunmaktadır. Yani mimarinin teknik ve yöntemlerini kullanarak heykeller yapmaktır. Bu çalışmada da mimari elemanlar kullanılarak aynı zamanda bu elemanlar işlevsizleştirilerek fakat bir yandan da çağrıştırdığı işlevi tamamen yıkmadan imgelerin heykelin bir parçası olarak kullanılmasıdır. Aynı zamanda yaşanmış olan deneyimlemelerden yola çıkılarak gezilip görülen ve görülemeyen alanların bize çağrışım yapan imgelerin heykelde yeni bir kimlik kazanması amaçlanmıştır. Yapılan bu heykeller üzerinden örnekler verilerek genel bir bakış sağlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Mimari, Heykel, İmge, Mimari İmge, Sanat
Özet (Çeviri)
The first architectural examples to the present the relationship between the architecture and the sculpture to the structure and the structures that show originality are take something in hand as '' image '. Using images in relation to an architectural structure and evocative of images in our minds makes sculptures. İn the other hand,Using Architectural image but functionless up to them on the sculptures. the designers who use language of architectural sculpture in the past put forward their works in this direction Nowadays artists make sculptures using the techniques of architecture.that gives us art works collated between sculpture and architecture that makes sculptures using the techniques and methods of architecture İn this thesis focusing architectural elements using images as part of a sculpture without completely destroying the function At the same time Using my experiences,travels what i seen and unseen to the images that associate with us are aimed to gain a new identity in the sculpture the overviews is given by giving examples on art Works. KEY WORDS: Architecture, Sculpture , Image, Architectural Image, Art