Ön ödemeli konut satış sözleşmesinin sona ermesi
Termination of Advance Payment Contracts for Immovable Property
  1. Tez No: 595644
  2. Yazar: ECE TÜRKAN KUNDUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MURAT İNCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Ön ödemeli konu satış sözleşmesi, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun m. 40-46 ile düzenleme altına alınmıştır. Ön ödemeli konut satış sözleşmesi, tüketicinin konut amaçlı bir taşınmazın satış bedelini önceden peşin veya taksitle ödemeyi, satıcının da bedelin tamamen veya kısmen ödenmesinden sonra taşınmazı tüketiciye devir veya teslim etmeyi üstlendiği sözleşmedir. Uygulamada ön ödemeli konut satış sözleşmesi yöntemine“maketten satış”,“projeden satış”ya da“sat-yap”da denilmektedir. İlk olarak tüketici, konutu teslim almadan önce, çoğunlukla inşaatı henüz tamamlanmamış ya da başlatılmamış olan ve proje veya maket üzerinden beğenilerek seçilen konutu ileriki bir tarihte teslim almak üzere, taşınmazın bedelini peşin veya taksitler halinde ödemek şartı ile bu sözleşmeye taraf olmaktadır. Satıcı ise, sözleşmeye konu olan konutu, projeye ve tanıtımda kullanılan makete, internet veya televizyon kanallarında gösterilen tanıtım reklamları ile vaad edilen sonuç borcuna uygun olarak inşa etmeyi ve bedelin tamamını veya bir kısmını tahsil etmek suretiyle tüketiciye iskan ruhsatı alınmış olarak teslim etmeyi taahhüt etmektedir. Ön ödemeli konut satış sözleşmesinin sona ermesine ilişkin çeşitli yollar bulunmaktadır. Tüketici, on dört gün içerisinde herhangi bir gerekçe göstermeden ve cezai şart ödemeden ön ödemeli konut satış sözleşmesinden cayma hakkına sahiptir. Bunun yanında tüketici, sözleşme tarihinden itibaren yirmi dört ay içerisinde herhangi bir gerekçe göstermeden, geçmişe etkili olarak sözleşmeden dönme hakkına sahiptir. Tezimizde tüketicinin sözleşmeden cayma hakkı, tüketicinin satış bedelini ödemede temerrüde düşmesi halinde satıcının sözleşmeden dönmesi, tüketicinin gerekçe göstermeden sözleşmeden dönme hakkı ve bunlarla ilintili konular ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Article no. 40-46 of Consumer Protection Law no. 6502 regulates the definition, form, termination and other issues about advance payment contracts for immovable property. With this contract, consumer obliged to pay the price of an immovable in cash or installments and seller obliged to transfer and deliver immovable property to consumer after the total or particular payment. The method of this contract is also called“sales from model”,“sales from project”or“sell-build”in practice. In the first stage, the consumer that is a party of advance payment contracts for immovable property can conclude a contract on the condition of paying the price of the immovable property in cash or installments for taking a delivery of the residence selected by preference on a future date over the project or model, mostly, whose construction has not been commenced and even has not been initiated prior to acceptance of the contract. The seller, undertakes to deliver the residence as having obtained residential usage licence to the consumer provided that it shall construct it in compliance with the resultant debt so promised with promotional advertising broadcasted in television channels or internet or model used in advertisement and in the project and it shall collect all or some portion of the price. There are various ways of the termination of advance payment contracts for immovable property. The consumer can exersise his/her right to withdraw from advance payment contract for immovable property without any reason and any payment for penalty clause within fourteen days. Besides, the consumer has right to avoid the contract within twenty-four months since the date of the contract, without any reason. In this thesis, consumer's right to withdraw, right of the seller to avoid the contract in case of late performance by the consumer without any reason and related subjects will be examined.