Muhammed Ebu Zehre'nin mezhepler tarihçiliği
Mohammed Abu Zahra's sectarian historiography
- Tez No: 595664
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tezde, yirminci yüzyıılda Mısır'ın İslam dünyasının seçkin alimlerinden kabul edilen Muhammed Ebu Zehre'nin (1316-1394/1898-1974) hayatı, eserleri ve mezheplere bakışı ve mezhepler tarihçiliğine yer verilmiştir. Bu bağlamda Muhammed Ebu Zehre'nin genel itibariyle bilinen bütün mezheplere değindiğini söyleyebiliriz Fakat mezhepleri ele alış şeklinin bilimsel olmaktan ziyade daha çok doğaçlama gibi olduğunu söylemek mümkündür. Müellif daha çok inandığı ya da düşündüğü şeyleri, dilediği gibi yazmıştır. Bu bakımdan Mezhepler Tarihiyle ilgili değerlendirilebilecek eserlerinde belirli bir bilimsel bir kaygı güdüldüğünü, belirli bir yöntem ya da usul izlendiğini söyleyebilmek zor gözükmektedir. Müellifin İslam Dünyası adına istediği tek şey İslam birliğidir. Farklı fikir ya da düşüncelerin etrafında birleşen mezheplerin, İslam dinine aykırı herhangi bir söylem ya da eylem geliştirmediği sürece bu düşünceleri ve fikirleri İslam dini adına zenginlik olarak görmesi büyük bir olgunluktur. Bu doğrultuda düşünce ve fikir anlamında farklı olunsa da İslam adı altında birleşilmesi en büyük temennisidir. Ebu Zehre'nin bu temennisi adına yapılması gerekenleri tek tek açıkladığını görmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the life of Mohammed Ebu Zahra (1316-1394 / 1898-1974), regarded as one of the distinguished scholars of the Islamic world in the twentieth century, his views on sects and historiography of sects are examined. In this context, we can say that Muhammed Ebu Zehre refers to all sects known in general. But it is possible to say that the way of he is dealing with sects is more like improvisation rather than scientific. The author has written what he believes or thinks more as he wishes. In this respect, it may be difficult to say that there is a certain scientific concern in his works related the History of Sects or he follows a certain method. The only thing the author wishes on behalf of the Islamic world is the Islamic unity. Different sects coming together around different ideas or thoughts can be evaluated as riches in the name of Islam according to him, unless they develop any discourse or action contrary to Islam. In this sense, his greatest wish is unification under the name of Islam, even if some differences in terms of different thoughts and ideas. We can say that Ebu Zehre explained what should be done on behalf of this wish one by one.