Modern dönem fakihlerinden Muhammed Ebû Zehre'nin fıkhî tercihleri
Figh preferences of Mohammed Abu Zahra modern era jurist
  1. Tez No: 696221
  2. Yazar: CİHAN YOLAGELE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Muhammed Ebû Zehre, bir meseleyi fıkhî açıdan ele aldığında öncelikle kaynak olarak Kur'an ve Sünneti referans kabul etmiştir. Kur'an ve Sünnette mesele hakkında hüküm bulamadığında Sahabe ve müçtehit imamların sözleri, toplumsal maslahat ve insanların örf ve âdetlerini göz önünde bulundurarak fetvâ vermeyi tercih etmiştir. Fetvâ veren kimselerin orta yolu takip etmeleri yani ne çok sert olmaları ne de fıkhî hükümleri hafife almamaları gerektiği hususu da Ebû Zehre'nin fetvâ verirken dikkate aldığı hususlardır. Doğru olduğunu düşündüğü görüşlerini ifade etmekten hiçbir şekilde geri durmayan Ebû Zehre, Mısır'da çıkarılmaya çalışılan çok evlilik ve talâkın sınırlandırılması girişimlerine ağır eleştirilerde bulununca kendisinin gazete ve dergilerde yazılarının yayımlanması, seminer ve konferanslar vermesi yasaklanmıştır. Hayatı boyunca eğitim faaliyetlerinde aktif olarak görev alan Ebû Zehre, çok yönlü ilmi bir kişiliğe sahip olunmasıyla da bilinmektedir. İslâm fıkhında üzerinde icmâ edilen hükümlere yapılan itirazlara yapmış olduğu açıklamalar ile fıkhî konularda tarihselci anlayış benimsemenin doğru olmadığını da ifade etmiştir. Muhammed Ebû Zehre,“el-Fetâvâ”adlı eserinde fıkha dair görüşlerini sistematik bir şekilde ele almıştır. İbadetler bölümünden başlayarak bu alanda ihtilaflı olan bazı konular hakkında veya kendisinin farklı bir tercihte bulunduğu konuları değerlendirmiştir. Borçlar hukuku bölümünde özellikle bazı güncel konulara değinerek tercih ettiği görüşleri açıklamıştır. Ebû Zehre, fıkıh mezhepleri ve İslâm hukukçularının çoğunluğunun aynı görüşte olduğu tâlak sayısında farklı bir yaklaşım benimsemiştir. Ceza hukuku ile ilgili olarak recm konusunda da farklı bir görüş tercih eden ve bu cezanın uygulanmaması gerektiğini belirten müellifimiz günümüz Müslüman toplumlarında ortaya çıkan muhtelif bazı fıkhî meseleler hakkında da fıkhî açıdan değerlendirme de bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
When he dealt with an issue in terms of figh, she first accepted the Qur'an and sunned as a source. When there was no provision regarding the issue in the Qur'an and sunned, he preferred to give fatwa by following criteria such as the words of the companion and mujtahid imams, social in interests and people's customs and traditions. Those who give fatwas should follow the middle path, that is, neither be too harsh nor should they take the legal provisions lightly, which Abu Zahra took into account when giving a fatwa. Abu Zahra, who did not refrain from expressing his views that he thought to be correct, made heavy criticism to the laws on limiting the number of spouses and talaq that were tried to be issued in Egypt, and he was banned from publishing his articles in newspapers and magazines and giving seminars and conferences. Abu Zahra, who has been actively involved in educational activites throughout his life, is also known for having a versatile scientific personality. He stated that it is not correct to adopt a historicist understanding in fiqh issues with the explanations he made to the objections made to the consensus on the provisions of consensus in Islamic jurisprudence. Mohammad Abu Zahra addressed his views on figh systematically. Starting with the worship section, he evaluated some controversial issues in this area or the issues that he made a different preference. He explained his preferred views, especially by mentioning some current issues in the obligations laws section. Abu Zahra took a different approach to the number of divorce with which the figh sects and the majority of Islamic jurists agree. Regarding the criminal law, he preferred a different opinion on the subject of stoning and stated that this peralty should not be applied. In addition, Abu Zahra has also made a legal assessment of figh some issues that may arise in today's Muslim societies.