Ksilanaz enziminin üretiminde alt akım işlemlerinin incelenmesi
Investigation of downstream steps in xylanase enzyme production
  1. Tez No: 595663
  2. Yazar: BARAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAYE ÖNGEN ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tezde katı kültür fermentasyonu ile unlu mamuller sektörüne yönelik üretilen ksilanaz enziminin saflaştırılması için optimum ultrafilitrasyon ve saflaştırma koşulları belirlenmiştir. Aspegillus niger fungusu ile yapılan üretimlerden elde edilen fermentasyon ortamı, iyon değişim kromatografisi yöntemi kullanılarak tek kromatografi basamağında saflaştırma işlemine tabii tutulmuştur. En uygun tampon kullanım hacmi, enjeksiyon ve çalışma hızı ve ayrım için gerekli olan ayırma tamponu yüzdeliği belirlenmiştir. 14 ml (r=0.83 cm, h=6.5 cm) Capto DEAE (Dietil Aminoetil) (GE Healhtcare Biosciences) reçinesi kullanılarak yapılan saflaştırma çalışmalarında, en uygun tampon hacmi (100 CV (Column Volume)), enjeksiyon hızı (5 ml/ dk), çalışma hızı (9 ml/dk), ayırma tamponu yüzdeliği (%5) olarak belirlenmiştir. Daha sonra kolon hacmi 15 kat büyütülmüş, 210 ml (r=1.83 cm, h=20 cm) Capto DEAE 'lik kolonda optimize edilen koşullar denenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, optimum ultrafiltration and purification conditions were determined for purification of xylanase enzyme produced for the bakery industry by solid culture fermentation. Using the fermentation medium obtained from the production with Aspergillus niger fungus, optimum buffer utilization volume, injection and working rate, separation buffer percentage required for separation were determined by single-step purification using ion exchange chromatography method. In purification studies 14 ml Capto DEAE (Diethyl Aminoethyl) resin is used and, optimum buffer volume (100 CV (Column Volume)), injection rate (5 ml / min) working rate (9 ml / min), separation buffer percentage (5%) has been identified. The column volume was then increased 15-fold and the optimized conditions were tested on a 210 ml Capto DEAE column.