Karşılaşma
Encounter
  1. Tez No: 595686
  2. Yazar: AZİZ TAMER GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ MAKAL
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Sinema hikâyelerini bulurken çarpıcı senaryolar üretmeyi amaçlar ve dolayısıyla mitlerden, rüyalardan da beslenir. Tez olarak yapılan bu filmde rüyalar ve arketipler hikâyenin itici gücü olmuştur.“Karşılaşma”filmi rüyalarıyla gerçekleri birbirine karışan bir genç adamın (Murat) öyküsüdür. Murat, rüyalarından kurtulmak için uyumamak ister. Ama gerçekleştiremez, uyudukça rüyalar ve bilinçdışı onu geçmişine götürecektir.“Karşılaşma”, insanın bilinçdışı ve öteki“ben”leriyle hesaplaşmasıdır.
Özet (Çeviri)
It aims produce striking scenarios while finding the stories of cinema, feeds on myths and dreams. Dreams and archetypes become the driving force of the story in the movie“Encounter”which is made as a thesis. It is the story of young man, Murat, whose dreams and realities are mixed. Murat wants to not to sleep to get rid of his dreams, however he cannot do this, because his dreams and his unconscious will take him to his past as he sleeps.“Encounter”is the movie of the confrontation of man with unconscious and other“self”.