Mimarlıkta karşılaşma kavramı üzerine fenomenolojik bir irdeleme: Samsun Atatürk Kültür Merkezi örneği
A phenomenological inquiry into the concept of encounter in architecture: The case of Samsun Atatürk Cultural Center
  1. Tez No: 915397
  2. Yazar: MERVE GERÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ELMALI ŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Karşılaşma, mimaride yalnızca fiziksel bir temas olarak değil, bireyin yapı ile olan deneyimlerinde oluşan duygusal, anlamsal ve fiziksel etkiler bütününü kapsayan bir süreçtir. Araştırmanın temel amacı, birey-yapı karşılaşmalarının birey üzerindeki etkilerini analiz etmektir. Bu analiz, fenomenolojik bir yaklaşım ile karşılaşmaların sıklığına ve sürecine bağlı olarak bireylerin yapılarla kurdukları ilişkiyi anlamlandırmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın ilk aşamasında,“karşılaşma”kavramının derinlemesine anlaşılması için farklı disiplinler ele alınarak alanyazın taraması yapılmıştır. Alan çalışmasında ise yapıyla farklı sıklıkta karşılaşan bireylerin yapı ile karşılaşma öncesi, karşılaşma anı ve karşılaşma sonrası deneyimleri fenomenolojik bir yaklaşımla ele alınmış ve bu süreçler kapsamında bireylerde oluşan fiziksel, duygusal ve anlamsal etkiler elde edilen bulgular ile detaylandırılmıştır. Çalışma; kent sakinleri için sembolik ve duygusal anlamlar taşıyan AKM gibi ikonik bir yapı aracılığıyla karşılaşma deneyimlerini değerlendirerek karşılaşmanın etkilerini ortaya koymaktadır. Çalışma sonucunda, genel olarak karşılaşmanın bireyler açısında etkileyici, dikkat çekici ve hatırda kalıcı olduğuna dair sonuçlara varılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Encounter is not only a physical contact in architecture, but also a process that encompasses the emotional, semantic and physical effects that occur in the individual's experiences with the structure. The main purpose of the study is to analyze the effects of individual-building encounters on the individual. This analysis aims to make sense of the relationship that individuals establish with buildings depending on the frequency and process of encounters with a phenomenological approach. In the first stage of the study, a literature review was conducted in different disciplines in order to understand the concept of“encounter”in depth. In the field study, the experiences of individuals who encounter the building at different frequencies before, during and after the encounter with the building were examined with a phenomenological approach, and the physical, emotional and semantic effects that occur on individuals within the scope of these processes were detailed with the findings obtained. The study reveals the effects of the encounter by evaluating the encounter experiences through an iconic building such as AKM, which carries symbolic and emotional meanings for city residents. As a result of the study, it can be concluded that the encounter is generally impressive, remarkable and memorable for individuals.