Sürekli eser sözleşmeleri
Continuing freelance contracts
  1. Tez No: 595690
  2. Yazar: BANU DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Tezimizin konusunu sürekli eser sözleşmeleri oluşturmaktadır. Çalışmamıza konu sürekli eser sözleşmeleri çok farklı şekillerde hem günlük hayatta hem ticari hayatta karşılaşılan bir sözleşme türüdür. Bununla birlikte sürekli eser sözleşmeleri konusu yeterince incelenmemiştir. Bu sebeple sürekli eser sözleşmeleri tez konumuz olarak seçilmiştir. Çalışmamızda sürekli eser sözleşmesi kavramı, münferit ve çerçeve sözleşme üzerinde durularak incelenmiştir. Münferit sözleşmeler yönünden eser sözleşmesine has hükümler inceleme konusu yapılmıştır. Çerçeve sözleşme yönünden ise eser sözleşmesine has kuralların ne ölçüde uygun düştüğü ve sürekli ilişki olmasına özel durumlar inceleme konusu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the continuing freelance contracts. The subject of continuing freelance contracts in our study is in one of many different ways encountered in both daily and commercial life. However, the issue of continuing freelance contracts has not been sufficiently studied. For this reason, continuing freelance contracts have been chosen as our thesis topic. In our study, continuing freelance contracts was analysed emphasis of individual and general agreements. In terms of individual freelance contracts, the provisions of the freelance contracts have been examined. In terms of the general agreements, the extent to which the rules specific to the freelance contract are appropriate and the special cases that are permanent relations, are examined.